Obama: Başkanlığımın en kötü günüydü

Obama: Başkanlığımın en kötü günüydü
ABD Başkanı Obama, Connecticut'taki ilkokula saldırının ''başkanlığının en kötü günü'' olduğunu belirtti.

ABD Başkanı Obama, Connecticut'taki ilkokula saldırının ''başkanlığının en kötü günü'' olduğunu belirtti.

ABD Başkanı Barack Obama, NBC televizyonunda ''Meet the Press'' programına katılarak, gündeme ilişkin soruları yanıtladı.
 
Connecticut eyaletinin Newtown kentindeki Sandy Hook İlköğretim Okulunda düzenlenen saldırının ''başkanlığının en kötü günü'' olduğunu ve bir daha tekrarlanmasını istemediğini belirten Obama, silah kontrolü konusunda yeni düzenlemeler getirilmesi gerektiği noktasındaki kararlılığını yineleyerek, ''Bir paket sunacağım ve arkasına tüm ağırlığımı koyacağım'' dedi.
 
ABD'deki silah lobisi Ulusal Tüfek Derneğinin (NRA), okullara silahlı güvenlik yetkilileri yerleştirilmesi önerisine kuşkulu yaklaşan Obama, silah şiddetini sınırlandırmaya dönük bir gündem etrafında toplamanın önemini vurgulayarak, silah satın almak isteyenlere dair geçmiş araştırmalarının artırılması, saldırı silahları ve yüksek kapasiteli mermi şarjörlerine yönelik yasakları desteklediğini de tekrarladı.
 
Bu konunun başkanlığının ikinci dönemindeki önceliklerinden biri olacağının altını çizen Obama, yeni düzenlemeler getirmenin kolay bir süreç olmadığına, ancak gayret ortaya koyulması gerektiğine işaret ederek, ''Cumhuriyetçilerle de Demokratlarla da herkesle konuşacağım. Bence sorumlu silah sahiplerinin çok büyük bir çoğunluğu, ciddi psikolojik sorunları bulunan bir kişinin yüksek kapasiteli silahlar edinebilip, çocuklarımızı öldürdüğü bir durumun yaşanamayacağını farkındalar'' değerlendirmesinde bulundu.
 
ABD’NİN MALİ UÇURUM SORUNU
 
ABD'nin ''mali uçuruma'' sürüklenmemesi için vergiler ve harcama kesintileri konusunda anlaşmaya varılması hususunda Senato liderleri arasında görüşmeler sürerken, Obama'dan olası anlaşmazlığın mali piyasalara etkisine dair uyarı ve çağrılar geldi.
 
Obama, Kongre'ye, orta sınıf Amerikalıların vergi indirimlerinin uzatılması için hızlıca harekete geçme çağrısı yaptı.
 
Kongre'nin bir uzlaşı ortaya çıkaramaması halinde gelecek yıl getirilecek ilk tasarının, orta gelirli ailelerin vergilerinin düşürülmesine yönelik olacağını kaydeden Obama, ''Önümüzdeki 48 saat içinde, parti farkı gözetmeksizin, en baştaki önceliğimiz, orta sınıf ailelerin ödediği vergilerin artmamasının sağlanması olmalı. Bu ekonomimize kötü biçimde zarar verir'' dedi.
 
Bunun yapılabileceğini, hem Demokratlar hem de Cumhuriyetçilerin orta sınıf ailelerin vergilerinin artmasını istemediklerini söylediğini ifade eden Obama, ''Hepimiz bu noktada mutabıkız. Eğer bunu başarabilirsek 'mali uçurum'dan önemli bir parça koparmış, en kötü neticelerden kaçınmış oluruz'' diye konuştu. (CTK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com