Obama beyzbol sopasıyla bile aramadı!..

Obama beyzbol sopasıyla bile aramadı!..
Endonezya’dan Danimarka’ya birçok ülkenin liderleriyle günlerdir telefon diplomasisi yürüten Başbakan Tayyip Erdoğan, ABD Başkanı Barack Obama ile şu ana kadar bir görüşme gerçekleştiremedi.

Suriye’ye yönelik askeri operasyon planlarında en ön saflarda yer alan Türkiye, bugüne kadar olası operasyonun başrol oyuncusu ABD ile yalnızca dışişleri bakanları düzeyinde görüşebildi. Endonezya’dan Danimarka’ya birçok ülkenin liderleriyle günlerdir telefon diplomasisi yürüten Başbakan Tayyip Erdoğan, ABD Başkanı Barack Obama ile şu ana kadar bir görüşme gerçekleştiremedi. Beyaz Saray ile Çankaya Köşkü arasında da bir trafik kurulamadı. Buna karşın Obama, aralarında Suriye’ye 12 bin kilometre uzaklıktaki Avustralya’nın da bulunduğu 4 ülkenin liderleriyle doğrudan görüştü. Başbakanlık kaynakları, ikilinin 8 Ağustos’ta yaptıkları görüşmede bölgeyle ilgili konuları ele aldıklarını belirtirken yüz yüze görüşmenin ise 5-6 Eylül’de Rusya’da yapılacakG-20 zirvesinde gerçekleşebileceğini ifade etti.

Ancak bu zirveye de Obama’nın katılıp katılmayacağı henüz net değil. Suriye için etkin rol üstlenmeye çalışan Ankara son dönemde ardı ardına girişimlerde bulundu. Erdoğan, İngiltere, Malezya, İtalya, Katar, Pakistan, Hollanda ve Danimarka’nın liderleriyle peş peşe telefon görüşmeleri gerçekleştirdi. Son olarak önceki gün de Endonezya Cumhurbaşkanı Susilo Bambang Yudhoyono ile görüştü. Ancak tüm bu trafikte bir ayrıntı dikkatlerden kaçtı. Operasyon planlarında en ön saflarda yer alan Türkiye ve ABD, iletişimini dışişleri bakanları düzeyinde yürüttü. Süreçte mevkidaşı John Kerry ile temas kuran Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, son görüşmesini de önceki gece gerçekleştirdi.

Operasyonun başrol oyuncusu konumundaki ABD’de Obama yönetimi bugüne kadar 88 ülkenin lideriyle tek tek görüştü. Kanada, İngiltere, Avustralya başbakanları ile, Fransa Cumhurbaşkanı, Obama’nın direkt aradığı dört lider olurken Beyaz Saray’dan ne Başbakanlık’a ne de Çankaya Köşkü’ne bir telefon geldi. ABD’nin bu tavrında gerek Erdoğan’dan, gerekse üst düzey parti yönetiminden sık sık yükselen “Petrolü olmadığı için Suriye’de yaşananlara gözlerini kapattılar” eleştirisinin etkili olduğu ileri sürülüyor. Gezi ve Mısır’ın da ilişkilerde gerginlik yarattığı belirtiliyor.(SBK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com