Obama: 'Borç krizini çözecek durumdalar'

Obama: 'Borç krizini çözecek durumdalar'
ABD Başkanı Barack Obama, Avrupa'nın, avro bölgesi borç krizi çözecek durumda olduğunu söyledi.

G-20 zirvesinin ardından bir basın toplantısı düzenleyen Obama, ''Avrupalı dostlarımızla son iki gündür yaptığımız toplantılarda, geçen hafta AB zirvesinde krize son vermek için aldıkları kurtarma planını gözden geçirdik. Onları dinledikten sonra, Avrupa'nın bu sorunları çözeceğine inanıyorum''dedi.

Çin'in ulusal para birimiyle ilgili esnekliği artırmasını memnuniyetle karşıladıkları ifade eden Obama, ''bu kritik kararın, dünya ekonomisinin büyümesi için de önemli olduğunu'' söyledi.

''Çin'in kararlılığını selamlıyoruz'' diyen Obama, ''Bu uzun zamandır gündeme getirdiğimiz bir talepti'' ifadesini kullandı.
ABD ekonomisiyle ilgili de Obama, ABD ekonomisinin yavaş bir şekilde büyüdüğünü ve istihdam sorununun kendilerini hala rahatsız ettiğini belirtti.

Dünyanın karşılaştığı çeşitli sorunların, ekonomik büyümeyi riske soktuğunu ifade eden Obama, istihdamın artırılmasının ülkesindeki gelecek seçim kampanyasının ana merkezini oluşturacağını söyledi.

Ekonomik kriz karşısında ABD'nin radikal kararlar aldığını hatırlatan Obama, aynı kararlarını zor durumdaki AB ülkeleri tarafından da alınması tavsiyesinde bulundu.

Obama, ''AB ülkeleri bizim yakın ticari ortağımız olacak, ancak avro para biriminin arkasında durduklarını göstermeleri için piyasaların, Avrupa'dan ciddi mesajlar beklediğini AB liderlerinin bilmesi gerekiyor''dedi.

-Sarkozy'den İran'a kınama-

Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy de düzenlediği basın toplantısında İran'ın nükleer programını kınayarak, İsrail'in varlığının tehdit altında olması halinde, ülkesinin kayıtsız kalamayacağını söyledi.

Sarkozy, ''İran'ın davranışı ve nükleer silah geliştirme tutkusu, bütün uluslararası kuralları aykırı bir durum ve Fransa, kararlılıkla bu kurallara saygı gösterilmemesini kınar'' ifadesini kullandı.

Sarkozy, ''Eğer İsrail'in varlığı tehdit edilirse, Fransa buna kayıtsız kalamaz'' dedi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • YGS'de ek süre bugün son15 Ocak 2012 Pazar 10:57
 • 1 milyon 800 bin kişiye uyarı15 Ocak 2012 Pazar 10:48
 • Karayoluna ilginç kavşak15 Ocak 2012 Pazar 10:43
 • İsrail'in ABD'yi deli eden planı15 Ocak 2012 Pazar 10:40
 • Suriye'de genel af15 Ocak 2012 Pazar 10:37
 • Cinnet geçirip ailesini katletti15 Ocak 2012 Pazar 10:13
 • Önce kaptan terketti15 Ocak 2012 Pazar 10:07
 • Tartışılan oyun sahnede15 Ocak 2012 Pazar 09:57
 • Başkent'te kar devam edecek15 Ocak 2012 Pazar 09:48
 • Domuz gribi geri döndü15 Ocak 2012 Pazar 09:37
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com