Obama bu kez "yatıştırdı"

Obama bu kez "yatıştırdı"
ABD Başkanı Obama: "İran'la sorunların diplomatik yolla çözülmesinden yanayız."

İran ile Batı arasındaki nükleer gerilimde, savaş seçeneğinin tartışılmaya başlandığı bir dönemde, Amerikan Başkanı Obama'dan ortamı yatıştıracak bir açıklama geldi.

İsrail'in şu aşamada, İran'a saldırmayacağını düşündüğünü söyleyen Obama, İran'la sorunların diplomatik yolla çözüleceğine dair ümidini koruduğunu açıkladı.

İran'ın, hafta sonunda, Hürmüz boğazında askeri tatbikat yapması ve kendisine yapılacak muhtemel bir saldırıda düşmanları tarafından toprakları kullanılan ülkelere de saldıracağı tehdidinde bulunması, "Tahran'la batı arasındaki gerilimde, savaş seçeneği ağırlık mı kazanıyor?" sorusuna yol açtı.

Pazar günü savaş karşıtları Newyork ve Washington'da yürüyerek "savaşa hayır" sloganları attı.

Amerikan başkanı Barak Obama'nın NBC televizyonuna yaptığı açıklama ise, uluslararası toplumu tedirgin eden savaş seçeneğinin henüz netleşmediğini gösterdi.

Obama, İsrail'in İran'a saldırıya henüz karar vermediğini düşündüğünü söyledi.

Obama, "İsrail'le işbirliği içindeyiz ve bu sorunu diplomatik yollarla çözmeyi umuyoruz. İsrail'in, İran konusunda ne yapması gerektiğine karar verdiğini düşünmüyorum." dedi.

İran'ın Amerika Birleşik Devletleri'ne saldırma niyeti ve kapasitesinin olmadığını da söyleyen Obama, nükleer geriliminin diplomatik yollarla çözülmesini umduğunu söyledi.

Obama, "Körfezdeki herhangi bir askeri hareketlilik yıkıcı olur ve üzerimizde büyük etkileri olur. İran'a komşu Afganistan'da askeri birliklerimiz var ancak bizim taraftar olduğumuz çözüm diplomasi yolu." dedi.

Uluslararası ajanslar, Obama'nın açıklamalarının, Dışişleri bakanı Ahmet Davutoğlu'nun askeri seçeneğin bölgeye felaket getireceği ve sorunun, yeterli irade gösterildiği takdirde, birkaç gün içinde çözüleceği şeklindeki açıklamaları ile paralellik gösterdiğine dikkat çekiyor.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com