Obama, dev projeyi reddetti

Obama, dev projeyi reddetti
ABD Başkanı Barack Obama, dev bir projeyi reddetti

ABD Başkanı Barack Obama, Kanada'dan ABD'nin Teksas eyaletine uzanacak, ''Keystone XL Petrol Boru Hattı'' projesini reddetti.

ABD Başkanı Barack Obama, Kanada'dan ABD'nin Teksas eyaletine uzanacak, ''Keystone XL Petrol Boru Hattı'' projesini, Kongre'nin belirlediği son tarihin, kendilerine projenin ''ulusal çıkarlara'' uygunluğunu inceleyebilecek zaman bırakmadığı gerekçesiyle reddetti.

ABD Kongresi'nin, 23 Aralık 2011'de geçirdiği yasa gereğince, Obama'nın bu petrol boru hattının ulusal çıkarlara uygun olup olmadığına 60 gün içinde karar vermesi gerekiyordu. Ancak, özellikle, boru hattı için önerilen güzergahta yer alan Nebraska'daki doğal açıdan hassas olan Sand Hill bölgesine yönelik endişeler nedeniyle Dışişleri Bakanlığı, geçen kasım ayında ek bilgiler olmadan bu hatta müsaade edilmesinin ''ulusal çıkarlara'' uyup uymayacağına karar veremeyeceğini belirtmişti. Bakanlık, güzergahta hassas olan bu bölgeden kaçınılmasını sağlayacak alternatif rota değerlendirmesi gerektiğini açıklamış, benzer uzunluk ve özellikteki önceki projeler dikkate alındığında, rota üzerindeki gerekli incelemenin tamamlanmasının ancak 2013 yılının ilk üç ayını bulacağını vurgulamıştı. Bakanlığın bu teklifine de boru hattını inşa edecek olan TransCanada firması ile Nebraska eyaleti de sıcak bakmıştı.

Ancak, Kongre'deki Cumhuriyetçilerin bu boru hattı projesine bir an önce başlanması yönündeki ısrarı, Obama yönetimi ile Cumhuriyetçiler arasındaki ''savaş''ın iyice kızışmasına neden oldu. Önce ABD Dışişleri Bakanlığı, Obama'ya ''Keystone XL Petrol Boru Hattı'' önerisinin ''ulusal çıkarlara hizmet etmediği'' gerekçesiyle reddedilmesi yönünde teklif götürdü. Bakanlık, gerekçe olarak da Kongre'nin belirttiği zamana kadar projenin ulusal çıkara uygunluğunu değerlendirebilecek yeterli zamanı bulunmadığını belirtti.

(UGK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com