Obama Dış Politikayı bir kenara bıraktı

Obama Dış Politikayı bir kenara bıraktı
ABD Başkanı Barack Obama, dün gece Amerikan Kongresi’nde beşinci kez yaptığı geleneksel Birliğin Durumu konuşmasında dış politikaya çok az değinirken, sosyal ve ekonomik ağırlıklı iç meselelere ve hedeflere odaklandı.

Zaman'dan Ali Aslan'ın haberine göre, Obama, İran’la nükleer pazarlık sürecinde Kongre’den yeni bir yaptırım kanunu geçmesi halinde veto edeceğini söyledi. Bazı İsrail yanlısı ve sağcı grupların bu yönde yoğun lobi yaptığı biliniyor. Müzakerelerin “zor” olacağına ve başarıya ulaşamama ihtimali de bulunduğuna işaret eden ABD başkanı, uzun vadeli bir anlaşmanın Tahran’a “itimat”a değil “ispatlanabilir eyleme” dayalı olacağını vurguladı. İran liderlerinin bu “fırsatı” değerlendirmemesi halinde ambargo dâhil “tüm seçenekleri” kullanmaya hazır olduğunu ekledi.

Obama, “askeri tehdit takviyeli” Amerikan diplomasisinin İran ve Suriye’de başarılı sonuçlar elde ettiğini savundu. Suriye’nin kimyasal silahlarının imha ediliyor olmasını buna bağladı. Suriyelilerin “diktatörlük, terör ve korku”dan arınmış bir geleceğe layık olduğunu söyleyen Obama, bu amaçla uluslararası camiayla birlikte çalışmayı sürdüreceklerini kaydetti. Ancak “terör şebekelerinin gündemini reddeden muhalefete destek” dışında net bir taahhütte bulunmadı. ‘Esed gitmeli’ çağrısı da yapmadı.

ORTADOĞU'YU AĞZINA ALMADI

ABD başkanının konuşmasında ‘Ortadoğu’ kelimesini hiç kullanmaması dikkat çekti. Bir zamanlar popüler olan Arapların özgürlük arayışına destek temasını da pas geçti. Mısır ve Türkiye’deki anti-demokratik gelişmelere değinmedi. İsrail ve Filistinliler arasında “kalıcı barışı” desteklediklerini söyleyen Obama, İsrail’i “Amerika’nın daima yanında olduğunu bilen bir Yahudi devleti” olarak tanımladı.

Nobel Barış ödüllü Obama, “çok gerekli olmadıkça” Amerikan askerlerini tehlikeli yerlere göndermeyeceğine ve “açık uçlu ihtilaf”lara sokmayacağına söz verdi. Obama, teröristlerin tercih ettiği tarzda güçlerini tüketici ve sonuçta aşırılığı besleyebilecek “büyük çaplı askeri seferberliğe” karşı olduğunu vurguladı.  

Son anketlerde oldukça düşük performans (yüzde 40 dolayında) sergileyen Obama’nın konuşmasının kendi popülaritesine ve bu yılki Kongre ara seçimlerinde Demokratlara katkı sağlayıp sağlamayacağını zaman gösterecek.(MCK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com