Obama ekibini şok eden gerçek

Obama ekibini şok eden gerçek
Mars keşif aracı Curiosity (Merak) artık Kızıl Gezegen’e tamamen kuruldu.
Sürekli interaktif şekilde gezegenden fotoğraflar çekip göndermeye başlayan aracın gönderdiği görüntüler Google Earth’e bakıyormuşsunuz hissi yaratıyor. 
 
Panogrofi uzmanı Andrew Bodrov Mars’tan gelen karelerden birinin yüzey şekillerini Mısır’daki Sphinx’e birini ise Moskova Kızıl Meydan’ın yüzeyine benzetti. Öte yandan Curiosity’nin Salı günü gönderdiği fotoğraflar yani inişinin 9. gününe ait kareler netliği ve detaylığıyla şimdiden bilim insanlarına birçok ipucu verdi. 
 
Nasa’nın paylaştığı fotoğraflar Mars’ın rotalarının da belirlenmesine yardımcı oluyor. 
 
OBAMA KUTLADI 
 
Curiosity ekibi ABD Başkanı Obama’dan da tebrik aldı. Obama ekibi arayarak “Gelen bu fotoğraflar kayıtlara geçecek ve inanılmaz fotoğraflar” diye tebrik etti. Ekip ise “Bu hepimizi heyecanlandırdı ve bizi teşvik etti” dedi. İlk olarak da Mars’taki dağ oluşumlarını görüntüleyen Merak aracının çektiği görüntülerden bazıları California’daki Mojave bölgesine benzetildi. Bilim insanları dağların boyutunu ve şeklini bu bölgeye benzetti. Şef uzman John Grotzinger, “Bu görüntüler Mars’ın dünyaya benzer bir doğa oluşumuna sahip olduğunun ilk izleri” şeklinde konuştu. (NSK)
 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com