Obama en çok oyu azınlıklardan aldı

Obama en çok oyu azınlıklardan aldı
ABD'nin 2. kez seçilen başkanı Barack Obama, en çok oyu kadınlar, gençler ve özellikle azınlıklardan aldı.

ABD'de yapılan seçim anketine göre Barack Obama, siyahilerin yüzde 93'ünün, Latinlerin yüzde 71'inin, kadınların yüzde 55'inin, 18-29 yaş arası gençlerin yüzde 60'ının ve 30-44 yaş arası seçmenlerin ise yüzde 52'sinin oyunu aldı.
 
2008'de de siyahilerin yüzde 95'i ve Latin Amerikalıların yüzde 67'si oyunu Demokrat aday Obama'ya vermişti. Ülkede sayıları 50 milyonu geçen ve seçmenlerin yüzde 10'unu temsil eden Latin Amerikalılar, ülkedeki en büyük azınlık grup.
 
KONGRE SEÇİMİ DEMOKRATLARA YARADI
 
Seçimlerden önce Senato'da çoğunluğu oluşturan Demokratlar, seçim öncesinde olduğu gibi yine 53 sandalyeye sahip olurken, Cumhuriyetçilerin sandalye sayısı ise 47'den 45'e düştü.
 
Temsilciler Meclisi'nde ise Demokratlar, beklendiği gibi çoğunluğu Cumhuriyetçilerin elinden alamadı, ancak aradaki farkı biraz kapadı. Seçimden önce 190 Demokrat'a karşı 240 Cumhuriyetçi şeklindeki tablo, sonuçları henüz belli olmayan 7 seçim bölgesi hariç tutulduğunda, 195 Demokrat'a karşı 233 Cumhuriyetçi şeklinde oluştu.
 
KONGRE’DE İLKLER

Bunun yanında, ABD Kongre seçimlerinde ilkler yaşandı.
 
Çoğunlukla erkeklerin egemen olduğu Kongre'nin 100 üyeli Senato kanadında 20, 435 üyeli Temsilciler Meclisi'nde de 81 kadın görev yapacak.
 
Massachusetts ve Nebraska eyaletlerinden ilk kez kadın senatörler seçilirken, Wisconsin'dan Senato'ya seçilen Demokrat Tammy Baldwin de kimliğini gizlemeyen ilk eşcinsel senatör oldu. (CTK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com