Obama, Erdoğan’ı iğneledi

Obama, Erdoğan’ı iğneledi
Gazze’ye saldıran İsrail’in yanında olduğunu açıkça ifade eden ABD Başkanı Obama, Başbakan Erdoğan’a laf attı.

ABD Başkanı Barack Obama, Gazze'de yaşanan şiddet konusunda yaptığı bir konuşmada, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'ye karşı iğneli sözler sarfetti.
 
CnnTürk’ün haberine göre, Obama, Gazze'de yaşanan son çatışmalardan ABD tarafından terörist bir örgüt olarak görülen Hamas'ın füzelerini sorumlu tuttu.
 
İkinci döneminin ilk önemli dış politika sınavını veren Obama, İsrail'in hava saldırılarını eleştiren Erdoğan ve Mursi'ye çıkıştı.
 
Obama, Asya'ya yaptığı üç günlük gezinin ilk durağı olan Tayland'da yaptığı konuşmada şunları söyledi:
 
"Önce olayları tetikleyen şeyin..sayıları gittikçe artan ve sadece İsrail'e düşmekle kalmayıp, insanların yaşadığı başka yerlere de düşen füzeler olduğunu anlayalım. Yeryüzünde sınırlarının dışından atılan füzelerin vatandaşlarının üzerine  yağmasını hoşgörecek bir ülke yoktur."
 
Obama, Amerika Birleşik Devletleri'nin "İsrail'in kendisini savunma hakkına tam destek" verdiğini de söyledi. Ancak, Gazze'de askeri hareketliliğin arttırılmasından yana olmadığını da sözlerine ekledi.
 
Tayland'da düzenlediği basın toplantısında Erdoğan ve Mursi'ye karşı çıkışta bulunan Obama şunları söyledi:
 
"Benim Cumhurbaşkanı Mursi ve Başbakan Erdoğan'a söylediğim şudur: Filistin davasını savunanlar anlamalıdır ki Gazze'de durumun daha da tırmandırılması, bizi iki devletli bir çözüme götürecek herhangi bir barış yolunun çok daha ileri bir tarihe itelenmesine neden olacaktır." (CTK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com