Obama Erdoğan'ı neden reddetti?

Obama Erdoğan'ı neden reddetti?
ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton’ın, Amerikan seçimleri öncesinde Tayyip Erdoğan’a mektup gönderdiği ortaya çıktı.

Aydınlık’a ulaşan bilgiye göre Clinton, “Anlaşmamız TSK’da tasfiyeyle sınırlıydı, siz operasyonu çok aşırı noktalara götürdünüz“ diye uyarıyor.

Mektubun gizlendiğini belirten kaynaklar, mektubun diplomatik anlamını şöyle ifade ediyor: “Bu uyarının gerekleri yerine getirilmediği için,
Kasım ayından bu yana Tayyip Erdoğan’ın Obama ile görüşme taleplerine olumlu yanıt verilmiyor. Erdoğan’ın, TSK’yla ilgili son feveranları da Clinton’un mektubunun gerekleri.”

Mektubun içeriği

- Anlaşmamız TSK’da tasfiye yapılmasıyla sınırlıydı.

- Siz operasyonu çok aşırı noktalara götürdünüz.

- Durumu düzeltmeniz, Türkiye’de istikrar sağlamak, bölgede etkin olmak ve ortak çıkarlarımız için gerekli.

EŞBAŞKANLIK MUAMELESİ

Diplomatik kaynaklar, mektubu gönderenin Clinton olmasına da dikkat çekti. Kaynaklar, “Türkiye Başbakanı’nı, ABD Dışişleri Bakanı muhatap alıyor. Tayyip Erdoğan’a BOP Eşbaşkanı muamelesi yapılıyor” şeklinde tepki gösterdi. Kaynaklar, son dönemde ABD’nin resmi ağızlarından yapılan açıklamaların da Erdoğan’a uyarı niteliğinde olduğunu vurguladı.

Ergenekon’un düğmesine Bush-Erdoğan görüşmesinde basıldı. 2007 baharında başlayan Cumhuriyet mitinglerinin ardından ayağa kalkan Türkiye görüntüsü, ABD ve AB’yi kaygılandırdı. ‘Türkiye’yi kaybediyoruz’ sesleri yükselmeye başladı.

Abdullah Gül’ün Cumhurbaşkanlığını engellemeyi amaçlayan eylemlerin ardından, hükümet 22 Temmuz için erken seçim kararı aldı. Gül’ün Cumhurbaşkanı olmasından sonra da, Ergenekon tertibinin düğmesine Başbakan Tayyip Erdoğan’ın, 5 Kasım 2007 günü Washington’ta ABD Başkanı Bush’la yaptığı görüşmede basıldı.

FEHMİ KORU YAZMIŞTI

21 Mart 2008 günü de büyük operasyonlar başladı. Bu kararın perde arkasını da Erdoğan ve Gül’e yakınlığıyla bilinen gazeteci Fehmi Koru, 1 Şubat 2008 tarihli Yeni Şafak gazetesindeki köşesinde yazdı.

Koru ‘Türkiye’nin önü açık’ başlıkla yazısında şunları belirtti: “5 Kasım 2007 tarihinde Beyaz Saray’da yapılan Tayyip Erdoğan-George W. Bush görüşmesi ile Ergenekon operasyonu arasında bir irtibat olduğuna inanıyorum. O görüşme PKK terörüne karşı ABD’nin geleneksel tutumunu değiştirdi, biliyorsunuz.

Aynı görüşmede, Türkiye’nin demokratikleşmesinin önündeki diğer engellerin de konuşulmadığını bilemiyoruz. Konuşulmuşsa, ‘devlet içinde yuvalanmış çeteler’ konusu da masaya getirilmiştir. Bu benim bir tezim.” (MRK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com