Obama Erdoğan'la Görüştü! Gözler Türkiye'nin Libya Kararında

Obama Erdoğan'la Görüştü! Gözler Türkiye'nin Libya Kararında
İşte Türkiye'nin şartları:1- Tespit ve tescil için girilmeli. 2- Kaynaklar birilerine dağıtılmamalı.3- Operasyon işgale dönüşmemeli.4- Libyalılar geleceğini kendi belirlemeli.

Başbakan Erdoğan, Ankara'daki Libya zirvesi sonrası ABD Başkanı Obama ile telefonda görüştü. Erdoğan, NATO'nun müdahalesine ilişkin kaygıların giderilip giderilmediğini bugün açıklayacak.

Libya'ya müdahalenin kaderini belirleyecek olan iki toplantı dün Brüksel ve Ankara'da yapılırken, gece yarısına doğru da kritik bir telefon görüşmesi gerçekleşti.

Türkiye'nin, NATO'nun Libya'ya yönelik operasyonuyla ilgili itirazları devam ederken, Başbakan Erdoğan, başkanlığında yapılan ve yaklaşık 2 saat süren zirve sonrası ABD Başkanı Obama ile telefonda görüştü.

İkili arasındaki görüşmede, Türkiye'nin kaygılarının giderilip giderilmediği önem taşıyor. Erdoğan, konuyla ilgili açıklamayı bugün partisinin grup toplantısında yapacak.

Dün, NATO'da ve Türkiye'de, koalisyon güçleri tarafından Kaddafi'ye yönelik başlatılan hava operasyonunun ne şekilde devam edeceğinin belirlenmesinde önem taşıyan toplantılar yapıldı.

ANKARA

Başbakan Erdoğan başkanlığındaki Libya zirvesi yaklaşık 2 saat sürdü. Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Savunma Bakanı Vecdi Gönül, Genelkurmay Başkanı Işık Koşaner ve MİT Müsteşarı Hakan Fidan'ın yer aldığı toplantıya, 15 dakika sonra Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış da katıldı.

Türkiye'nin Libya konusunda izleyeceği tutum masaya yatırılırken, Türkiye'nin NATO'nun Libya operasyonuyla ilgili çekincelerinin, operasyon planlarının gözden geçirilmesi, sivillere verilen zararlar, uçuşa kapalı hava sahasının daraltılması olduğu biliniyor.

OBAMA İLE GÖRÜŞME

Başbakan Erdoğan'ın, bu toplantı sonrası duyurduğu Obama ile telefon görüşmesi gece yarısına doğru gerçekleşti. Erdoğan, son gelişmeleri bugünkü grup toplantısında açıklayacağını söyledi.

BRÜKSEL / ABD

TSİ dün 16.00'da başlayan, yeniden toplanması öngörülse de bunun gerçekleşmediği NATO toplantısıyla ilgili gelişmeleri, NTV Brüksel Temsilcisi Güldener Sonumut aktardı:


"NATO Konseyi'nin verilen aranın ardından TSİ 21.00'de yeniden toplanması öngörülüyordu ancak bu gerçekleşmedi.

Türkiye'nin itirazlarının yanı sıra, başka görüş ayrılıkları da var. Almanya da NATO'nun Libya'ya müdahil olmasına karşı çıkıyor. Üçüncü itiraz merkesi ise Fransa. Bu ülke de komuta kontrol kademesinin NATO'ya geçmesine sıcak bakmıyor.

Katar ve Birleşik Arap Emirlikleri'nden sadece NATO şemsiyesi altındaki operasyona katılabilecekleri açıklamaları gelirken, Belçika, İtalya, Yunanistan, Danimarka ve Norveç gibi ülkeler de, en azından kamuta kontrol çalışmalarının NATO tarafından üstlenilmesini talep ediyor.

ABD Başkanı Obama'nın başkentlerle yapacağı telefon görüşmeleri beklenirken, bunlar arasında Ankara, Berlin ve Londra gibi merkezler var. Obama'nın Başbakan Erdoğan'la yapacağı telefon görüşmesinin ardından Türkiye'nin kaygılarının giderilip giderilmediği netlik kazanacak ve buradan alınacak netice ışığında NATO Konseyi yarın (bugün) ya da Çarşamba günü bir kez daha toplanacak."

AVRUPA'DA ÇATLAK

7 üssünü Libya'ya operasyon yapan ülkelerin kullanımına açan ve harekata 6 Tornado savaş uçağıyla katılan İtalya'nın Dışişleri Bakanı Franco Frattini:

Libya operasyonunun NATO komutasına devredilmemesi halinde, İtalya uluslararası koalisyonca üslerin kullanımını yeniden değerlendirecek. Eğer komuta merkezlerinin çoğalması sözkonusu olursa, üslerimizin kontrolünü geri alacağımız bir yöntem üzerinde çalışmalıyız. NATO devreye girmezse başkalarının eylemlerinin İtalya'ya geri tepmemesini güvence altına alacak bir çözüm arayışına gireceğiz.

Avrupa Birliği dışişleri bakanları, Libya'ya yeni yaptırımlar uygulanması konusunda anlaşır ve bu ülkeye insani yardım sağlamaya hazır olduğunu açıklarken, Libya'ya askeri operasyon konusundaki görüş ayrılıkları ortaya çıkıyor.

Bulgaristan Başbakanı Boyko Borissov, uluslararası koalisyonun BM kararıyla Libya'ya hava taarruzunun, özellikle petrol çıkarlarının güdümünde bir 'macera' olduğunu söyledi.

AB üyesi olmayan Norveç'in Savunma Bakanı Grete Faremo da, ülkesinin Libya'ya askeri operasyona katılmak için Akdeniz'e gönderdiği altı F-16 savaş uçağının, komuta sorununa açıklık getirilinceye kadar operasyonda görev almayacağını belirtti.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com