Obama ile İsrail ilişkimizi konuşuruz ama...

Obama ile İsrail ilişkimizi konuşuruz ama...
'Obama'nın Erdoğan'la görüşmesi, olağanüstü bir olay değildir. İsrail'le arabuluculuğa ihtiyacımız yok...'

ABD'nin Türkiye-İsrail ilişkilerinin düzelmesi için arabuluculuk yapacağına dair haberlerle ilgili olarak, “İsrail ile olan ilişkimizde bir arabuluculuğa ihtiyacımız yok” diyen Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu AK Parti Konya İl Başkanlığı'nda düzenlediği basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Davutoğlu'nun açıklamalarından dikkat çeken bölümler şöyle:

-Obama'nın Erdoğan'la görüşmesi, olağanüstü bir olay değildir. İsrail'le arabuluculuğa ihtiyacımız yok. Ortada bir ara yol bulunmasını gerektirecek durum yoktur. Tabii ki Obama ile Türk-İsrail ilişkilerini konuşuruz. Ama Türkiye'nin bu konudaki ilkesel tutumlarını en iyi bilen belki de ABD'dir. Bundan sonra atılacak adımlar konusunda Türkiye'nin 5 maddelik paketini ben açıkladım, Sayın Başbakan da teyit etti. Bundan sonraki adımlarda gerekenleri biz açıkladık bundan sonra atılacak adımlar önemli, yapılacak yorumlar değil.

SURİYELİ SUBAYI TÜRKİYE İADE ETTİ İDDİASI

-Suriyeli Yarbay Hüseyin Harmuş da dahil olmak üzere kim istiyorsa kamplarımıza gelmiştir, sonra da kendi isteğiyle ayrılmıştır. Harmuş'un herhangi bir pazarlık karşılığında iade edildiği iddiası kesinlikle yanlıştır. Biz gelenek olarak bize sığınanı karşılığı ne olursa olsun pazarlık yapmak söz konusu olmamıştır, bakarsanız Osmanlı'nın son dönemine bize krallar bile sığınmıştır ve sahip çıkmışızdır.

LİBYA ZİYARETLERİ

-15 Temmuz'daki Libya T
emas Grubu toplantısında önerdiğimiz konu dün BM tarafından kabul edildi. Bu karar doğrultusunda, Libya'yı Ulusal Geçiş Konseyi temsil edilecek ve bizim de çok sevdiğimiz ay yıldızlı Libya bayrağı BM'de çekilecek.

SONDAJ KRİZİ

-Kıbrıslı Rumların tek başına sondaj çalışma yapmak istemesi provokasyondur. Türkiye'nin Kıbrıs Türklerinin haklarını korumak için garantör kimliği var.

-Garantörlük sisteminden ve uluslararası anlaşmalardan doğan hakkımızı kullanacağız.

-Daha önce de belirttiğimiz gibi Rum tarafının bu gayeden dönmemesi halinde bizim atacağımız adım, KKTC ile kıta sahanlığı anlaşması yapılması ve aynı şekilde Türk tarafının da arama çalışmalarına başlamasıdır.

NTV

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com