Obama: Kaddafi Hemen Gitsin!

Obama: Kaddafi Hemen Gitsin!
Libya'daki olaylar konusunda Amerikan yönetiminden, ilk kez bu kadar sert ve net mesaj geldi...

Amerikan Başkanı Obama Kaddafi'den hemen gitmesini istedi. Libya isyanını anlama rehberi Libya'yı ve Libya'daki isyanı anlamak için...

OBAMA: KADDAFİ HEMEN GÖREVİ BIRAKSIN
ABD Başkanı Barack Obama, mesajlarını Almanya Başbakanı Angela Merkel ile yaptığı telefon konuşmasında verdi ve bu mesajlar Beyaz Saray aracılığıyla dünyaya duyuruldu. ABD Başkanı, Kaddafi'nin görevini şimdi bırakması gerektiğini söyledi. Obama, ''Bir liderin iktidarda kalmasının tek yolunun kendi halkına şiddet kullanması olduğu vakit, o kişi meşruiyetini yitirmiş demektir ve hemen ayrılarak ülkesi için doğru olanı yapmalıdır'' dedi. Açıklamada, Obama ile Merkel'in Libya halkının evrensel haklar konusundaki talebini destekledikleri ve Kaddafi yönetiminin ''Sorumlu tutulması gerektiği'' konusunda mutabık kaldıkları kaydedildi.

KADDAFİ AİLESİNE VİZE DARBESİ
Bu arada ABD, üst düzey Libyalı yetkililer ve ailelerinin vizelerini iptal etti. ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, yayımladığı açıklamada, Libya'daki Kaddafi rejiminin üst düzey yetkililerinden yeni başvuru da kabul etmeyeceklerini belirtti. Clinton, "ABD'nin, Libya hükümetini insan hakları ihlallerinden sorumlu tutmak ve uluslararası toplumdan buna güçlü bir cevap verilmesi için hızla yeni adımlar attığını" ifade etti. ABD, önceki gün de Libya lideri Muammer Kaddafi yanlılarının hesaplarını dondurmuş ve mali ambargo uygulamaya başlamıştı. ABD ayrıca Libya ile arasındaki sınırlı savunma ticaretini askıya almıştı. Başkan Obama, cuma günü de Kaddafi ve ailesinin hesaplarını dondurma kararını içeren bir dizi yaptırımı onaylamıştı.

BM DE YAPTIRIMLARI KABUL ETTİ
Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi, Kaddafi rejiminin gücünü çok büyük ölçüde kısıtlayacak yaptırımların uygulanmasını oybirliğiyle kabul etti. Kararda Libya rejimine yönelik silah ambargosu getiriliyor, Libya lideri Muammer Kaddafi, akrabaları ve rejimin önemli mensuplarının mal varlıkları donduruluyor, bu kişilere karşı uluslararası seyahat yasağı getiriliyor. Ayrıca ülkedeki protestoculara karşı hükümetin şiddet uygulamasının Uluslararası Ceza Mahkemesi'ne havale edilmesi isteniyor.

LİBYA'YI TERK EDEMEYECEK
Onaylanan yaptırım kararı kapsamında, Kaddafi'ye, ailesinden dokuz kişiye ve kendisine yakın altı kişiye uluslararası seyahat yasağı getirilecek. Ayrıca, Kaddafi'nin ve aralarında oğlu Seyif El-İslam Kaddafi'nin de bulunduğu ailesinden beş kişinin malvarlıklarının dondurulacak.

TEHDİT GİBİ UYARI
Öte yandan, Avrupa Birliği (AB) Dışişleri Bakanı Catherine Ashton, Kaddafi rejimine tehdit gibi bir uyarıda bulundu. Ashton, "insan hakları ihlallerinin devam etmesi halinde Kaddafi'nin bunun sonuçlarına katlanmak zorunda kalacağını" belirtti.

ŞİDDETTLİ ÇATIŞMALAR DEVAM EDİYOR
BM Güvenlik Konseyi'nin yaptırım kararını almasından saatler önce, Libya'nın başkenti Trablus'un batısındaki, petrol sanayi kenti Zaviye'de, Kaddafi yandaşlarıyla yönetim karşıtları arasında şiddetli çatışmalar yaşandığı bildirildi. Görgü tanıklarına göre, çatışmalarda 50-60 kişinin öldü. Ölenlerin arasında gençler, çocuklar, yaşlılar ve kadınlar olduğunu, en az 50 kişinin de ağır yaralandığını belirtildi.

RUSYA'DAN AĞIR KINAMA
Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Libyalı mevkidaşı Musa Kusa'ya telefon ederek, Kaddafi rejiminin kendi halkına karşı şiddete başvurmasının "kabul edilemez" bir şey olduğunu belirtti. Lavrov, Libyalı yetkililerin halkın karşısına askeri güç kullanılmasının, Rusya ve uluslararası kamuoyu tarafından şiddetle kınandığının altını çizdi. Lavrov ayrıca, Libya'nın insan haklarına saygı göstermesi gerektiğini ve hem yerle halkın hem de yabancı uyruklu kişilerin güvenliğinin sağlanması gerektiğini ifade etti. BM Güvenlik Konseyi üyeleri arasında, Kaddafi rejimine yönelik en ağır kınama Rusya'dan gelirken, Moskova, Kaddafi'nin iyice güçten düşmesini sağlayacak yaptırımlara da onay verdi.

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com