Obama liderleri uyardı

Obama liderleri uyardı
Obama Kuzey Koreli liderleri uyardı: "Barışın peşinden gitme cesaretini gösterin, aksi takdirde dünyanın gazabıyla karşı karşıya kalırsınız"...

Kuzey Koreli liderlere barışın peşinden gitme cesaretini göstermeleri çağrısında bulunan ABD Başkanı Barack Obama, aksi takdirde dünyanın gazabıyla karşı karşıya kalacakları uyarısında bulundu.

Güney Kore'nin başkenti Seul'deki Hankunk Üniversitesi'nde yaptığı konuşmada Kuzey Koreli liderleri sert sözlerle hedef alan Obama, dünyada tek başına kalan Kuzey Kore'nin izlediği yolu değiştirmemesi halinde bu yolun ülkeyi "Daha fazla yıkılmış hayallere" ve "daha fazla yalnızlığa" sürekleyeceğini belirtti.

Obama, "Kışkırtmalarınızın ve nükleer silahların peşinde koşmanızın size arzu ettiğiniz güvenliği getirmediği, bunu baltaladığı şu ana kadar anlaşılmış olmalıdır. Arzu ettiğiniz saygınlığı elde etmek yerine daha da yalnızlaştınız" diye konuştu.

Konuşmasında İran ve Kuzey Kore'nin kanunsuz nükleer programları hayata geçirerek uluslararası yükümlülüklerine karşı gelen iki ülke olduğunu belirten Obama, bu iki ülkenin uyuşmaz tutumuyla başetmek için "yeni bir uluslararası normun" ortaya çıktığını kaydetti.

Obama, "Anlaşmalar bağlayıcıdır. Kurallar uygulanacaktır, ihlallerin getirdiği sonuçlar olacaktır. Çünkü kendimizi, giderek daha fazla rejimin dünyanın en ölümcül silahlarına sahip olduğu bir geleceğe teslim etmeyi reddediyoruz" dedi.

"Füzeyi vurabiliriz"

Bu arada Güney Kore, Kuzey Kore'nin gelecek ay fırlatmayı planladığı uzun menzilli füzenin kendi hava sahasına girmesi durumunda vurulabileceği uyarısında bulundu.

Savunma Bakanlığı sözcü yardımcısı Yun Von-Şik yaptığı açıklamada, "Kuzey Kore füzesinin izlenmesi ve kendi normal uçuş yolunun dışına çıkması ve Güney Kore sahasını ihlal etmesi durumunda vurulması gibi önlemler üzerinde çalışıyoruz" dedi.

Yun füzenin fırlatılmasını, Kore yarımadasındaki barışı baltalayan son derece kayıtsız ve kışkırtıcı bir eylem olarak gördüklerinin altını çizdi.

Güney Kore ile ABD ordularının Kuzey Kore'nin gelecek ay fırlatmayı planladığı uzun menzili füzenin ana gövdesini Kuzey Phyongan kentine bağlı Tongçang-ri köyünün yakınındaki bir tesise taşıdığını ve fırlatma hazırlıkları yaptığını bildiğini belirten Yun, ABD ve Güney Kore ordularının durumu dikkatle izlediklerini kaydetti. Ancak Yun, Kuzey Kore'nin yaptığı hazırlıklar konusunda ayrıntılı bilgi vermedi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com