Obama, Merkel ile görüştü

Obama, Merkel ile görüştü
ABD Başkanı Obama ve Almanya Başbakanı Merkel, ortak basın toplantısı yaptı: (2)

WASHINGTON (AA) - ABD Başkanı Barack Obama, Ulusal Güvenlik Ajansının (NSA) faaliyetleri konusunda ABD ve Almanya'nın henüz "tam olarak aynı hizada" olmadığını, hala üzerinde çalışılması gereken bazı ayrılıkların bulunduğunu ancak Almanya ile aynı değerleri ve aynı endişeleri paylaştıklarını söyledi.

Obama, Almanya Başbakanı Angela Merkel ile ortak basın toplantısında bir gazetecinin, NSA'in eski sistem analisti Edward Snowden'ın sızdırdığı, ABD istihbaratının Merkel'in cep telefonunu dinlediğini gösteren belgeler ve bunun Merkel ve Alman kamuoyunda yarattığı tepkilere dair sorusunu da yanıtladı.

Almanya'nın ABD'nin en yakın müttefik ve dostlarından biri olduğunu vurgulayan Obama, Merkel'in de kendisinin dünya sahnesindeki en yakın dostlarından ve ortaklığına derin değer verdiği kişilerden biri olduğunu belirtti. Obama, "Dolayısıyla Snowden'ın sızdırmalarının ilişkilerde yarattığı gerilimlerin derecesini görmek beni üzdü" ifadesini kullandı.

Obama, ABD istihbarat camiasının hem ülke içi hem denizaşırı faaliyetlerine ilişkin atmakta oldukları reform adımlarını hatırlatarak "Neler yapmakta olduğumuzu Almanlarla paylaşıyoruz. Daha önceden söylediğimi yineleyeceğim: Sıradan Almanlar sürekli gözetlemeye, toplu veri toplama faaliyetine maruz değiller. Odak noktamız öncelikle, teröristlerin, suçluların faaliyetlerini sürdürememesi. Ve bunda sadece Almanya gibi dostlarımızla ortaklık kurarsak başarılı olabiliriz, kendi başımıza değil" dedi.

ABD ile Almanya arasında, iki ülkenin istihbarat camiasının işleyişine dair ayrılıkları gidermeye, hedef ve niyetlere dair şeffaflığı sağlamaya yönelik bir siber diyalog yürütülmesine olan bağlılıklarını dile getiren Obama, "Bunlar karmaşık konular, henüz tam olarak aynı hizada değiliz ama aynı değerleri, aynı endişeleri paylaşıyoruz. Bu benim için çok önemli bir konu ve görevimi tamamladığımda, istihbarat alanında işleri nasıl yürüttüğümüze dair daha güçlü bir hukuki temel ve uluslararası çerçeveye sahip olacağımız yönünde kesin kararlılıyım" diye konuştu.

Obama, bir soruya, "ABD hükümetinin (Almanya'ya) 'karşılıklı casusluk yapmama anlaşması' (no-spy agreement) teklif ettiği ve daha sonra geri çektiğini söylemek doğru değil. Şunu söylemek doğru olur, bizim hiçbir ülkeyle en yakın ortaklarımızdan hiçbiriyle geniş kapsamlı bir 'karşılıklı casusluk yapmama anlaşmamız' yok. Sahip olduğumuz şey, çeşitli istihbarat ajansları arasında inşa edilen ortaklıklar, prosedürler ve süreçler. Almanlarla yaptıklarımız, tıpkı Fransızlarla Kanadalılarla İngilizlerle ya da diğerleriyle yaptığımız gibi, her iki ülke ilişkisini idare eden kuralların tam olarak ne olduğu üzerinde çalışmak  ve yanlış anlamaların olmamasını sağlamak. Bence bazı ayrılıkların giderilmesinde önemli mesafe katettik ama hala üzerinde çalışılması gereken bazı ayrılıklar bulunuyor" yanıtını verdi.

Almanya Başbakanı Merkel de aynı sorular üzerine, ABD ve Alman istihbarat kurumları arasındaki çok yakın işbirliğinin önemini vurgularken, bununla birlikte, izleme faaliyetlerinin yoğunluk derecesi ve vatandaşları tehditlere karşı korumaya çalışma ile bireysel mahremiyeti ve özgürlükleri muhafaza etme arasında nasıl bir dengenin kurulması gerektiği hususunda bazı görüş ayrılıklarına sahip olduklarını dile getirdi.

Merkel, bu ayrılıkların üstesinden gelebilmek için hem iki ülke arasında hem de ülkelerin kendi içerisinde diyaloğun gereğine işaret ederek bu noktada ABD ile Almanya arasında bir siber diyalog yürütülmesinin önemine vurgu yaptı.

(Bitti)

 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com