Obama mı, Romney mi?

Obama mı, Romney mi?
ABD'de başkanı belirleyecek seçimlerin heyecanı yaşanıyor

OBAMA BASKETBOL OYNADI

ABD Başkanı Barack Obama, seçim sonuçlarını izlemek üzere memleketi Chicago'da bulunuyor.

Kentteki seçim kampanyası noktalarına sürpriz ziyaretlerde bulunan Obama, sandıklar kapanmadan son şanslarını deneyerek seçmenlere telefon ve sosyal medya yoluyla ulaşmaya çalışan gönüllere destek veriyor ve kampanyasının son durumunu değerlendiriyor.

Bunun yanında Obama, geleneğine uyarak, seçim sonuçları açıklanmadan önce arkadaşları ve danışmanlarıyla basketbol oynayıp, stres atmaya çalıştı.

İLK OYLAR

Öte yandan, yerel saatle geceyarısından sonra, geleneksel bir uygulama çerçevesinde, New Hampshire eyaletinin iki küçük kasabasında, seçim gününün ilk oyları kullanıldı ve sayıldı.

Buna göre, Dixville Notch kasabasındaki sandıktan Obama ve Romney'ye 5'er oy çıkarken, Hart's Location'da da Obama 23, Romney 9, Özgürlükçü Parti adayı Gary Johnson da 1 oy aldı.

İlk oyu kullanan Dixville Notch kasabasında adayların ilk kez eşit oy aldığı görüldü.

Indiana ve Kentucky 'den gelen sonuçları göre ise Mitt Romney önde.


EN KRİTİK EYALET

İlk sonuçlar TSİ 02.00'de gelmeye başlayacak. TSİ 03.30'da Ohio'dan gelecek sonuçlar seçimin galibini belirleyebilir. ABD siyasi tarihinde Ohio'yu almadan başkanlık koltuğuna oturabilmiş bir Cumhuriyetçi aday henüz yok. 1964'ten bu yana Ohio eyaletini alan aday başkanlığı da kazandı.

Ülkenin batısındaki sonuçlar TSİ 07.00'de açıklanacak. Muhtemel bir seçim çekişmesi bu saatlerde nihayete ermiş olacak. Sandıklar son olarak TSİ 09.00'da Alaska'da kapanacak. Ancak Seçiciler Kurulu'na sadece 3 üye gönderen Alaska'dan gelecek sonuçların belirleyici olacağına ihtimal verilmiyor.(MUK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com