Obama-Putin konuşmuş Ankara uyumuş

Obama-Putin konuşmuş Ankara uyumuş
Erdoğan’ın da katıldığı G-20 zirvesinde Obama-Putin Şam’a yönelik öneriyi konuşmuş.
Obama önceki gece Beyaz Saray’dan halka sesleniş konuşmasında Suriye’de diplomasiye şans verilmesi gerektiğini söylerken bunun başarıya ulaşmaması halinde sınırlı bir saldırı planının hâlâ masada olduğu, güçlü demokrasi için önemine vurgu yaptığı Kongre’nin onayının peşinin bırakılmayacağı mesajı verdi. Ancak Obama Kongre’den askeri güç kullanma yetkisine yönelik oylamayı ertelemesini istediğini de bildirdi. Amerikan kamuoyunu ikna çabasındaki Obama, ülkenin Irak ve Afganistan gibi savaşlardan yorgun olduğunu bildiği görüşünü yineledi. Ancak diğer yandan da Suriye’de Esad rejiminin kimyasal silah saldırısından sorumlu olduğunu savunarak bunların kullanımına göz yumamayacaklarını vurguladı, Esad cephesinin sözlerini tuttuğunu teyit etmesi gerektiğini kaydetti. Son gelişmelere atıfta bulunarak konuyu İngiltere ve Fransa ile konuştuğunu da belirten Obama, “BM Güvenlik Konseyi’ne, Esad’ın kimyasal silahlardan vazgeçmesini ve uluslararası kontrol altında bunları tamamen yok etmesini gerektiren bir tasarı önermek için Rusya ve Çin ile istişare ederek birlikte çalışacağız” dedi. Suriye’de çatışmaların sınırı aşması durumunda bu silahların Türkiye, Ürdün ve İsrail’i tehdit edebileceğini de söyleyen Obama, “Bu silahlara karşı durmakta başarısızlık, diğer kitle imha silahlarına dair yasakları zayıflatabilir ve nükleer silah konusunda uluslararası kanunlara uymayı görmezden gelen İran’a cesaret verebilir. Bu bizim kabul edebileceğimiz bir dünya değil” dedi. (SBK)
 
 
Suriye’ye saldırı planlarını şimdilik rafa kaldıran Şam yönetiminin kimyasal silahları uluslararası denetime bırakması önerisinin bir süredir Washington-Moskova hattında görüşüldüğü, geçen hafta St. Petersburg’da gerçekleşen G-20 zirvesinde de iki ülkenin liderleri tarafından ele alındığı ortaya çıktı. G-20 zirvesi öncesinde ev sahibi Rusya’nın Devlet Başkanı Vladimir Putin ile ABD Başkanı Barack Obama arasında özel görüşme yapılmayacağı duyurulmuş, ancak toplantının son gününde ikili yaklaşık yarım saat sürpriz biçimde bir araya gelmişti. Ankara’nın askeri müdahale olmalı yönündeki tavrı sürerken G-20 zirvesine katılan Başbakan Erdoğan cephesinin ABD-Rusya hattındaki kimyasal pazarlıktan haberdar olup olmadığı sorusuna dikkat çekiliyor.
 
Obama, önceki gün gerek basına gerekse halka sesleniş konuşmasında öneriyi G-20 zirvesinde Putin ile görüştüklerini açığa vurdu. Öneriyi geçen pazartesi günü dünya kamuoyuna ilk duyuran isim ABD Dışişleri Bakanı John Kerry de bir süredir kimyasal silahların kontrolünün sağlanması konusunu BM’de de Rusya ile ikili görüşmelerde konuştuklarını dile getirdi. Kerry şu ifadeleri kullandı: “Geçen hafta Lavrov ile konuyu görüştük. Putin de Obama ile G-20’de konuştu. Başkan, bunu dışişleri bakanlığı düzeyinde ele almamız ve herhangi bir uygulanabilirliği veya gerçekliği olup olmadığını görme talimatını verdi. Bundan kamuoyu önünde pazartesi Londra’da bahsettim ve şimdi bu noktadayız.”
 
Kerry-Lavrov görüşecek
 
Teklifi somut halde dünyaya duyuran Rusya’nın Devlet Başkanı Vladimir Putin’in sözcüsü de kimyasal silahlara ilişkin önerinin G-20 zirvesinde iki lider tarafından ele alındığını belirtti. Kerry’nin, Rus mevkidaşı Sergey Lavrov ile Cenevre’de yarın bir araya geleceği duyuruldu. Moskova’nın Suriye’deki kimyasal silahlara ilişkin planı da dün ABD’ye ilettiği bildirildi. 
 
Diplomatik çözüm çabalarında, olası ABD saldırısının “gönüllüler koalisyonu” arasında yer alan Ankara’nın dışarda bırakıldığı yorumları dikkat çekiyor. Erdoğan’ın geçen hafta Arjantin’den dönüşünde Suriye’ye olası askeri müdahale planlarına ilişkin “...Süre ne olur, ne kadar zamanda olur, muharip bir güç olarak mı yoksa burada özellikle lojistik destek sağlamak üzere bir güç temini için mi olur bütün bunları tabii şartlar belirler. Şu anda bunun verilmiş bir kararı yoktur” şeklindeki açıklaması için kimi çevrelerce Ankara’nın, Moskova-Washington hattında sürdürülen görüşmelerden haberdar olmadığını gösterdiğine atıfta bulunuluyor. G20 zirvesinde Obama ile Erdoğan kısa bir görüşme yapmıştı. Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışman Yardımcısı Ben Rhodes, görüşmede Erdoğan’ın ABD saldırısına desteğini dile getirdiğini belirtmişti. Rhodes “Konuya yaklaşımımızda Türkiye ile oldukça benzer bir çizgide olduğumuzu düşünüyoruz” ifadesini kullanmıştı.(SBK)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com