Obama-Renzi ortak basın toplantısı (2)

Obama-Renzi ortak basın toplantısı (2)
ABD Başkanı Obama:

ROMA (AA) - Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Barack Obama, İtalya’nın ülkesinin önemli bir partneri olduğunu söyledi.

Vatikan ve İtalya’ya resmi ziyaret düzenleyen Obama, temaslarının son durağında İtalya Başbakanı Matteo Renzi ile devlet konukevi Villa Madama’da bir araya geldi.

İtalya Başbakanı Renzi, konuk başkan Obama’yı, Villa Madama’nın avlusunda resmi törenle karşılarken, ikilinin aralarında şakalaşması dikkati çekti.

İki liderin görüşmesinin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında, Renzi, Obama’yı İtalya’da ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti belirterek, ABD Başkan’ın 2008 seçimlerindeki sloganı olan “Yes we can /Evet biz yapabiliriz”in artık İtalya için geçerli olduğunu ifade etti. Obama’yı öven Renzi, ABD Başkanı’nın kendisinin ilham kaynağı olduğunu söyledi.

ABD Başkanı Obama da  İtalya’nın 39 yaşındaki genç Başbakanı Matteo Renzi'den, “Renzi’nin ülkesi için düşündüğü reformlara güveniyorum. Başbakan, İtalya’yı ileriye götürmesini biliyor” diyerek, övgüyle söz etti.

“İtalya, uluslararası arenada ABD’nin önemli partneri” ifadesini kullanan Obama, İtalya’nın Kosova, Afganistan ve Lübnan’da ilk göreve koşan ülkelerden olduğunu anımsattı.

İtalya’nın Libya’da da temel bir rol oynadığını belirten Obama, dünyanın İtalya’nın kimyasal silahların imhasına katkısındaki çabalarını takdir ettiğini söyledi.

-Soru-cevap bölümü-

Bir gazetecinin Hindistan’da 2 sene önce iki balıkçıyı vurdukları gerekçesiyle yargılanan ve İtalya’nın yerel değil uluslararası yargılama talep ettiği 2 İtalyan deniz piyadesinin görüşmede gündeme gelip gelmediği sorusuna İtalya Başbakanı Matteo Renzi, “Deniz piyadelerimiz, yasa dışı bir şekilde Hindistan’da. Ben, ABD’ye, Hindistan’daki askerlerimiz için verdiği desteğe teşekkür ettim ve daha fazla destek vermesini istedim” yanıtını verdi.

Askeri harcamalar ve son günlerde İtalya’da çok tartışılan F35 müşterek taaruz uçaklarının alımına ilişkin bir soruya ise Obama, askeri giderlerin ülkeler için indirgenemez unsurlardan olduğunu, ülkelerin NATO ittifakında ve savunmada ciddi olmak istiyorlarsa bunu yapmaları gerektiğini belirterek cevap verdi. Obama, NATO’daki savunma harcamaları konusunda ABD ile Avrupa arasındaki uçurumun büyüdüğünün ve bunun oldukça anlamlı hale geldiğinin altını çizdi.

-Obama’nın Papa ile görüşmesi-

Basın toplantısında Papa Franciscus ile görüşmesinin detayları da sorulan ABD Başkanı Barack Obama, Katolik aleminin ruhani liderini ülkesine davet ettiğini açıklayarak, “ABD’de insanlar onu görme mutluluğundan kendilerinden geçebilir” dedi.

Papa ile çatışmalar, dünya barışını sağlamadaki zorluklar, Ortadoğu, Suriye, Lübnan ve Hristiyanların uğradığı zulümleri konuştuklarını dile getiren Obama, ruhani lidere duyduğu hayranlığı, “Dünya sorunları karşısında insanların gözünü açma kapasitesine sahip” ifadesiyle aktardı.

-Kolezyum’u gezdi-

Başkan Obama, Renzi ile ortak basın toplantısının ardında Roma’nın tarihi simge yapılarından Kolezyum’a giderek, yetkililerden bilgi aldı. Kolezyum’u olağanüstü bulduğu ve ABD’deki pek çok beyzbol stadından büyük bulduğu belirtilen Obama’nın, gezi sırasında kravatını çıkardığı dikkati çekti.

Başkan Obama, akşam saatlerinde de konakladığı büyükelçilik rezidansında İtalya’daki uluslararası misyon ve kuruluşlarda görev yapan Amerikalılarla bir araya gelecek.

Obama’nın yarın sabah saatlerinde Roma’dan ayrılarak Suudi Arabistan’a geçmesi bekleniyor.

Öte yandan, ABD Başkanı için alınan yoğun güvenlik önlemleri basın mensuplarının mağduriyetine yol açtı. Güvenlik önlemleri sebebiyle Obama’nın, Renzi ile Villa Madama’da öğleden sonra yapacağı görüşme için öğlene doğru çağrılarak çekim yapacakları pozisyonları almaları istenen foto muhabirleri ve kameramanlar, soğuk ve yağışlı havaya rağmen 3 saati aşkın süre dışarıda bekletildi. Başbakanlık yetkililerince basın mensuplarına yağmurluk verildi.

(Bitti)

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com