Obama silah lobilerine mi yenildi?

Obama silah lobilerine mi yenildi?
Bireysel silahlanmaya ve lobilere savaş açan Başkan Barack Obama kafaları karıştırıyor.

ABD'de meydana gelen silahlı okul baskınından sonra başlatılan silahsızlanma kampanyası sonrası ilginç olaylar yaşanıyor.
 
OBAMA: KESKİN NİŞANCIYDIM
 
Akşam’ın haberine göre, ABD Başkanı Obama geçtiğimiz hafta The New Republic dergisine verdiği röportaj sırasında kendisine yöneltilen 'Hiç silah kullandınız mı?' sorusuna 'Geçmişte çok sık hedef vurmaya çalışan bir nişancıydım. Beyaz Saray davetlileriyle de atış talimi yaptım. ABD'nin avcılık geleneklerine büyük saygı duyuyorum' cevabı vermişti.
 
Bu zamana kadar silahlı pozu olmayan Obama'nın dün Beyaz Saray tarafından tüfekle ateş ederken çekilen bir fotoğrafı yayımlandı. Obama'nın Camp David'de çekildiği belirtilen fotoğrafında skeet denilen bir atıcılık 'sporu' yaptığı görülüyor. Obama'nın pozu basına dağıtılırken, ABD'deki silahlanma yanlısı ile karşıtları arasındaki kavga da son iki ayda şiddetini iyice arttırdı.
 
SİLAH LOBİSİNİN TEPKİSİNİ ÇEKMİŞTİ
 
ABD'de yaşanan silahlı okul baskınlarının sonuncusu 14 Aralık'ta Connecticut'ta gerçekleşmişti. Newtown kentinde bulunan Sandy Hook İlkokulu'nu basan Adam Lanza (20) yaşları 5 ile 10 arasında değişen 20 öğrenciyi ve aralarında annesi ve okul psikologunun da bulunduğu yedi yetişkini katletmişti. Olayın üstünden kısa bir zaman geçtikten sonra ABD Başkanı Barack Obama silah lobisinin tepkisini çeken açıklamalar yapmıştı.
 
Obama senatörlüğü döneminde de, ilk başkanlık seçimlerine hazırlık döneminde de silah lobisinin yoluna taş koyduğu bir isimdi. Silah satışının denetim altına alınmasını savunduğu gerekçesiyle başta Ulusal Silah Birliği'nin (NRA) hedefi olan Obama başkanlığının ilk döneminde silah konusunda sözlerini tutmadığı için çok eleştirildi. Fakat Obama'nın işinin hiç kolay olmadığı da ortadaydı.
 
DEVLET SİLAH SATIŞINI ENGELLEYEMEZ
 
ABD Anayasası'na göre 'Devlet, vatandaşların silah bulundurma ve taşıma hakkını kısıtlayamaz'. Ayrıca dünyanın en büyük silah firmaları da ABD'de bulunuyor. Sadece NFA'nın 4,5 milyon üyesi var ve buradan siyaset dünyasına oluk oluk para akıyor. Başkanlık seçimlerinde, adayların seçim kampanyasını finanse etmelerinde lobilerin bağış adı altında akıttığı paranın önemi büyük. 300 milyon nüfusa sahip ABD'de bireylere kayıtlı 270 milyon silah bulunuyor. Fakat Newtown'daki baskın sonrası şehri ziyaret eden Obama'nın 'tüm yetkisini kullanarak' katliamları sonra erdireceğini açıklaması ve tarzıyla tezat oluşturan sert sözleri halk arasında büyük beklenti yarattı. Daha önce yasal değişiklik çağrısı yapan, ama hiçbir girişimde bulunmayan Obama 'Bir yasa, kötülüğü dünyadan silip toplumumuzdaki her türlü manasız şiddeti ortadan kaldıramaz. Ancak bu harekete geçmemek için bir bahane değil' demişti.
 
İLK HAREKETE GEÇEN BLOMBERG OLDU
 
Periyodik olarak okul, toplantı, sinema baskınlarının yaşandığı ABD'de şüphesiz ki ilkokul çağındaki çocukların öldürülmesi Obama'nın da elini güçlendirdi. Obama, baskın sonrası ağladığı basın toplantısının ardından harekete geçti ve ilk olarak yasal düzenlemeler yapılmasını istedi. Saldırı silahlarının satışının yasaklanması, şarjörlerin kapasitesinin sınırlandırılmasını, silah alacak olanların geçmişlerinin araştırılmasını, müşterilerin akıl sağlığının da incelenmesinden yana olan Obama'nın karşısındaysa çok güçlü lobiler var. NRA, silah satışına getirilecek hiçbir kısıtlamayı istemiyor. NRA'ya göre her okula silahlı güvenlik görevlileri yerleştirilmeleri. 'Okullarda silahlı saldırılar olmaması için, görevlilerin de silahlandırılması' gerekiyor diyen NRA, kendisini 'Silahlar öldürmez, insanlar öldürür' sloganıyla savunuyor.
 
48 BİN AMERİKALI SİLAHLARLA ÖLDÜRÜLECEK
 
ABD'de ilk olarak New York Eyalet Meclisi geçen ay silah almayı zorlaştıran yeni bir yasa çıkardı. Michael Bloomberg 'Obama ayağa kalkıp liderlik yapmalı. Kongre'ye gidip 'Siz ne yapmak istiyorsunuz?' diye sormamalı. İkinci döneminde bir şey yapmazsa 48 bin Amerikalı silahlarla öldürülecek. Bu Vietnam Savaşı'nda öldürülen ABD'li sayısı kadar' demişti. Obama da kısa bir süre sonra Kongre'nin onayını almadan yeni düzenlemeleri için kanunu imzaladı. New York'ta yayın yapan The Journal News'in Westchester ve Rockland'da silah ruhsatı bulunanların isimlerini ve adreslerini yayımladı. 'Bilgi alma özgürlüğü'nü savunarak interaktif harita eşliğinde 'Silahlı komşu' başlığıyla yayımlayan haber büyük tartışma yarattı. Los Angeles'ta da silahlarını yetkililere teslim edenlere hediye çekleri verildi. NRA da sürekli senatörlerle görüşerek ve açıklamalar yaparak Beyaz Saray üstünde baskı yaratıyor. Obama hakkında bir video hazırlayan NRA, 'Başkan, okullarda silahlı güvenlik görevlilerinin olması önerisine şüphe ile yaklaşıyor. Oysa kendi çocuklarının güvenliği silahlı korumalarca sağlanıyor' ifadelerini kullanıyor. Beyaz Saray'a göreyse film 'iğrenç ve korkakça'.
 
SAKIZ ALIR GİBİ SİLAH ALINIYOR
 
Sandy Hook baskını sonrası ABD'deki ortama bakıldığında Obama'nın işi çok zor görünüyor. Çünkü ABD'de günlük alışverişinizi yaptığınız bir marketten bile makineli tüfek alabilme imkanınız var. Mesela ülkenin her yerine yayılmış olan Wal-Mart'a gidip süt, meyve, şampuan almak istediniz. O sırada aklınıza bir de makine tüfek almak mı geldi? Silah reyonuna gidip silahınızı da alışveriş sepetinize koyabiliyorsunuz. Markete gidip yorulmak istemiyorum diyenlerdenseniz, marketin internet sitesine girip silah sipariş etme imkanınız da var.
 
10 AYLIK BEBEĞE SİLAH ALDI
 
2007'de ABD'nin Chicago kentinde bir adamın 10 aylık torununa hediye olarak 12 kalibrelik bir Beretta hediye edebildiği düşünüldüğünde durumun vahameti ortaya çıkıyor. Ruhsatın beş dolar ödeyerek posta yoluyla alınması da her şeyi açıklar nitelikte. Yapılan araştırmalara göre ABD'de silahlı baskınlardan sonra, silah satışları da patlıyor. Geçtiğimiz Temmuz ayında ABD'nin Colorado eyaletinde Batman Kara Şövalye Yükseliyor filminin ilk gösterimi sırasında James Holmes isimli genç, sinema salonunu basarak 12 kişiyi öldürüp, 58 kişiyi yaralamıştı. O döneme ait silah satışları incelendiğinde, saldırıdan sonraki haftada satışların yüzde 43'lük arttığı görünüyor. Huffington Post'ta yayımlanan bir habere göre Sandy Hook'a 10 dakika mesafede bulunan bir silah mağazasını işleten Robert Caselnova katliamdan sonra müşterilerin en çok Adam Lanza'nın kullandığı AR-15 tüfeklerine ilgi göstermiş. AR-15 internet üzerinden de rahatlıkla satın alınabiliyor. Aynı eyalette satış yapan ArmsX'in sahibi Paul Marquardt da en çok satışı katliam sonrası ve Obama'nın seçildiği gün yaptığını söylüyor. ABD'de çok sayıda siyasetçi, dini cemaat lideri, farklı mesleklere mensup vatandaşlar silahlanma karşıtı açıklamalar yaparken, büyük çoğunluk da silahlanmadan yana. Kimin bu savaşı kazanacağı bilinmiyor, fakat ekonomiye katkısı büyük olan silah sektörünün ve silahları milli bir simge olarak gören Amerikalıların Obama'ya boyun eğmeyeceği ortada. (CTK)
 
Haberin kaynağı için tıklayın: http://www.aksam.com.tr/obama-lobilere-mi-yenildi--163808h.html

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com