Obama 'telekulak' iddiaları için konuştu

Obama 'telekulak' iddiaları için konuştu
Merkel'i bile dinleyen Obama iddiaları doğrudan kabul etmedi

Amerikan istihbarat servisinin müttefik ülke liderlerini dinlediğine yönelik bilgilerin basına yansımasının etkileri sürüyor. Aralarında Almanya Başbakanı Merkel'in de bulunduğu birçok ismin telefon ve bilgisayar iletişiminin izlenmesi tam olarak skandal olarak nitelendirildi.

Konuya ilişkin açıklama için Beyaz Saray'a yapılan baskılar sonucu Başkan Obama ve Beyaz Saray sözcüsü Jay Carney konuştu.

Amerikan istihbaratının başkanı ve diğer yetkililerin Temsilciler Meclisi’nde ifade vereceği olayda Barack Obama’nın gizli dinleme operasyonunun boyutlarından habersiz olduğu iddiaları dile getirildi.

Amerikan televizyonuna mülakat veren Barack Obama, aralarında Almanya Başbakanı Angela Merkel’in telefonunun da yer aldığı gizli dinleme iddialarını soruşturma vaadini dile getirdi. Ulusal güvenlik operasyonlarının yeniden gözden geçirildiğini ve Ulusal Güvenlik Dairesi NSA’in giderek gelişen teknik casusluk kabiliyetinin kontrol altında tutulmasının amaçlandığını söyleyen Obama yine de dinleme suçlamalarını direk olarak dile getirmekten ve kabul ettiğini söylemekten çekindi.

Washington’da bulunan Avrupa Birliği heyeti, ABD’nin istihbarat toplama yöntemlerinin ”güven sarsıcı” olduğunu ifade ederken Alman medyası, Rusya’ya iltica etmiş olan eski CIA analisti Edward Snowden’ın basına sızdırdığı belgelerde, Almanya Başbakanı Angela Merkel’in telefononunun on yılı aşkın süredir Amerikan istihbaratı tarafından dinlendiğinin ortaya çıktığını bildiriyor. (MRE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com