Obama ve Erdoğan'ın İkinci Mısır Görüşmesi

Obama ve Erdoğan'ın İkinci Mısır Görüşmesi
ABD Başkanı Obama bir hafta içinde ikinci kez Başbakan Erdoğan'ı aradı...

Başbakan Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Barack Obama bir hafta içinde ikinci kez Mısır'daki gelişmeleri değerlendirdi. Geçen cumartesi Erdoğan'ı arayarak Mısır'daki gelişmeler konusunda fikir alışverişinde bulunan ABD Başkanı Obama önceki gece de ikinci telefonu açtı. 20 dakika süren görüşmede Mısır'da gelinen son noktayı değerlendiren Obama ve Erdoğan telefonu, “Gelişmeleri yakından takip edelim. İrtibat halinde olalım” diyerek kapattı.

KARŞILIKLI BİLGİ ALIŞVERİŞİ

Görüşmeye ilişkin Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada, Obama ile Erdoğan'ın, “Mısır halkının isteklerini gerçekleştiren bir geleceğe yönelik bağlılıklarını paylaştıkları” vurgulandı. Açıklamada, “ABD Başkanı Obama ve Başbakan Erdoğan'ın, ABD ve Türkiye'nin Mısır'daki gelişen olaylar ve iki ülkenin daha kapsamlı ortak gündemleriyle ilgili olarak yakın istişarelere devam etmede mutabık kaldığı” belirtildi.

ESAD GÖRÜŞMESİ DE GÜNDEME GELDİ

Habertük'ten Bülent Aydemir'in haberine göre, Başbakanlık kaynakları ise telefon görüşmesinin geçen haftaki görüşmenin devamı niteliğinde olduğunu, Obama ve Erdoğan'ın karşılıklı bilgi paylaşımında bulunduklarını ve daha önce ele alınan konuların güncel bir şekilde gözden geçirildiğini söyledi. Erdoğan ve Obama'nın Mısır'da yaşananların diğer ülkelere de sıçramaması ve bölgede istikrarın korunmasının önemine işaret ettiği, görüşmede, Başbakan Erdoğan'ın bugün Suriye Devlet Başkanı Esad'la yapacağı görüşmenin de gündeme geldiği öğrenildi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com