Obama ve Netanyahu'dan kritik 'İran' görüşmesi

Obama ve Netanyahu'dan kritik 'İran' görüşmesi
İran'a saldırı senaryolarının giderek daha fazla konuşulduğu şu günlerde, ABD Başkanı Barack Obama ve İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu Beyaz Saray'da kritik bir görüşme gerçekleştirdi.

Beyaz Saray tarafından, dün ABD Başkanı Barack Obama ile İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu arasındaki görüşmeye ilişkin yazılı açıklama yapıldı. Obama'nın, 9'uncu kez ikili kapsamda bir araya geldiği Netanyahu ile birkaç saat süren görüşmesinde geniş yelpazede bir dizi konuyu ele aldığının belirtildiği açıklamada, görüşmede İran'ın oluşturduğu tehdidin ayrıntılı olarak konuşulduğu kaydedildi.

ABD Başkanı Barack Obama'nın, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile görüşmesinde, ''ABD'nin, İran üzerinde etkisini gösteren ilave yaptırımlar da dahil olmak üzere, eşi benzeri görülmemiş baskıyı arkasına alan ilkeli bir diplomasi stratejisi izlemeye olan bağlılığını yinelediği'' bildirildi.

Açıklamada, ''Başkan Obama, ABD'nin, İran'ın nükleer silah edinmesini engellemeye yönelik politikasını yeniden teyit etti. ABD'nin, İran üzerinde etkisini gösteren ilave yaptırımlar da dahil olmak üzere, eşi benzeri görülmemiş baskıyı arkasına alan ilkeli bir diplomasi stratejisi izlemeye olan bağlılığını yineledi'' ifadesi kullanıldı.

Obama'nın, İran'ın nükleer silah edinmesini önlemek için tüm seçeneklerin masada olduğunu da tekrar vurguladığının belirtildiği açıklamada, iki liderin ayrıca, Ortadoğu barış süreci ve Suriye'deki trajik durum dahil olmak üzere bir dizi bölgesel konuyu ele aldıkları kaydedildi. Açıklamada, Obama ve Netanyahu'nun, ilerleyen dönemde de yakın istişare içinde olma hususunda mutabık kaldığı bildirildi.

Öte yandan Netanyahu, Obama'ya Ester Kitabı'nı hediye etti. Kitapta, antik Pers İmparatorluğu'nun Yahudi halkına soykırım planını Yahudi kızı Ester'in engellemesi anlatılıyor.

Kitapta, Pers İmparatorluğu'nda kraliçe olan Yahudi kızı Ester'in halkını soykırımdan korumak için verdiği mücadele ve sonrasında başarıya ulaşması Yahudiler tarafından Purim Bayramı olarak kutlanıyor. Netanyahu'nun Ester Kitabı'nı Obama'ya hediye etmesinde iki ayrıntı dikkat çekti. (NSK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com