Obama'dan Esad'a Sert Uyarı

Obama'dan Esad'a Sert Uyarı
ABD Başkanı Barack Obama, Ortadoğu ve Kuzey Afrika'daki halk ayaklanmalarına yönelik kapsamlı bir konuşma yaptı.

ABD Başkanı Obama, günlerdir beklenen konuşmasında, Washington'ın, Ortadoğu ve Kuzey Afrika'da son dönemde yaşanan gelişmelere yönelik politikalarını açıkladı.

ABD'nin geleceğinin, kendilerine coğrafi olarak "çok uzakta" olsa da ekonomi, güvenlik ve tarih açısından bakıldığında Ortadoğu ve Kuzey Afrika bölgesine bağlı olduğunu söyleyen Obama, Suriye Devlet Başkanı Esad'a sert bir uyarıda bulundu.

Washington'da, Dışişleri Bakanlığı'nda konuşan Obama, "Esad artık bir seçim yapmalı. Ya dönüşüme öncülük eder, ya da yoldan çekilir. Suriye hükümeti, göstericilere ateş açmayı bırakıp, barışçıl gösterilere izin vermeli ve siyasi tutukluları serbest bırakmalı" dedi.

Esad'ın baskıcı politikalarla ülkesini daha fazla yönetemeyeceğini belirten Obama, Suriye liderinin, uluslararası alanda kabul görmek istiyorsa tavrını değiştirmesi gerektiğini ifade etti.

"REFORM YAPAN ARKASINDA BİZİ BULUR"

Bölgede halklarının değişim talebine kulak veren bazı "gerçek liderler"in istifa ettiğini ve bunları başka liderlerin de izleyebileceğini söyleyen Obama, "Hem dostlarımıza hem de düşmanlarımıza bir mesaj iletiyoruz: Eğer reform yapma riskini alırsanız ABD'nin tam desteğini arkanızda bulursunuz" diye konuştu.

Maddi desteğe Mısır ve Tunus'tan başlayacaklarını belirten ABD Başkanı, Kahire'nin 1 milyar dolara yakın borcunu da sileceklerini resmen açıkladı.

İSRAİL-FİLİSTİN SORUNU

İsrail-Filistin sorununun çözümü için 1967 sınırlarına dönülmesi gerektiğini söyleyen Obama, "Müzakerelerin temeli çok net: Varlığını sürdürebilecek bir Filistin ve güvenliği sağlanmış bir İsrail. Biz devletlerin 1967 sınırlarını temel almasını ve toprak alışverişi yapılmasını savunuyoruz" dedi.

ABD'nin iki yılı aşkın süredir bu sorunu sona erdirmek için gösterdiği çabaların sonuç vermemesinden dolayı duyduğu üzüntüyü dile getiren Obama, "Yerleşim inşaatları sürüyor, Filistinliler ise müzakere masasından kalktı. Açmazdan başka bir yere varamadık... Filistinliler İsrail'in meşruiyetini zayıflatmaya çalışmaya son vermeli. Eylül ayında yapılacak Birleşmiş Milletler zirvesinde İsrail'i yalnız bırakma girişimleri, bağımsız bir Filistin devleti getirmeyecek. İsrail'in varlık hakkını kabul etmeden Filistinlilerin devleti olamaz" diye konuştu.

1967 sınırlarına dönülmesi yönünde yaptığı çağrı nedeniyle İsrail'in tepkisini çekmesi beklenen Obama'nın konuşmasının ardından Filistin Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas'ın Filistinli liderleri acil olarak toplantıya çağırdığı bildirildi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com