Obama'dan İsrail’e destek

Obama'dan İsrail’e destek
Gazze'ye yönelik saldırıların ardından İsrail Başbakanı Netanyahu ile görüşen ABD Başkanı Obama'dan İsrail'e hem destek hem de uyarı geldi.

Beyaz Saray, Başkan Barack Obama'nın, İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarının ardından, İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu ve Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi ile telefonda görüştüğü belirtildi.
 
Açıklamaya göre, Obama görüşmelerde, ABD'nin İsrail'in kendini savunma hakkına desteğini yinelerken, Netanyahu'ya, sivil kayıplardan kaçınmak için her türlü çabayı göstermesi çağrısında bulundu.
 
Beyaz Saray açıklamasında, Obama-Netanyahu görüşmesine ilişkin, ''İki lider, durumun yatışmasına imkan tanımak için Hamas'ın İsrail'e yönelik saldırılarına son vermesi gerektiği yönünde ortak görüş ortaya koydu'' denildi.
 
Beyaz Saray açıklamasında, Obama-Mursi görüşmesine ilişkin de şunlar kaydedildi:
 
''Görüşmede, Başkan Obama, Gazze'den İsrail'e roket ateşini kınadı ve İsrail'in kendini savunma hakkını yineledi. İki lider, durumun mümkün olduğu kadar hızlı şekilde yatışması için çalışmanın önemi üzerinde fikir birliğine vardı ve gelecek günlerde yakın teması sürdürmeyi kararlaştırdı.''
 
TONER: İSRAİL'İ DESTEKLİYORUZ
 
Öte yandan, ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mark Toner, saldırıya ilişkin, ''Hamas ve diğer terörist organizasyonların İsrail halkına karşı giriştiği şiddetin hiçbir mazeret ve gerekçesi yok. İsrail'in kendisini savunma hakkını destekliyoruz'' ifadesini kullandı.
 
KANADA’DAN DA DESTEK
 
Kanada Dışişleri Bakanı John Baird, yaptığı yazılı açıklamada, İsrail'in kendini ve halkını terör tehditlerine karşı savunma hakkı olduğunu belirtti. (CTK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com