Obama'dan Kaddafi'ye Son Tolerans

Obama'dan Kaddafi'ye Son Tolerans
Birleşmiş Milletler aralarında askeri müdahalenini de olduğu kararı onayladı..

Birleşmiş Milletler (BM) Güvelik Konseyi'nin Libya hava sahasını uçuşa kapatması ve askeri müdahale kararını onaylamasının ardından Libya'dan önce tehdit ardından ateşkes açıklaması geldi. Ancak bölgeden gelen haberlere göre, Misrata kentinde Kaddafi güçleri bölgeyi bombalamayı sürdürüyor.

ABD'den ise Kaddafi'ye rest geldi. Önce Dışişleri Bakanı Clinton konuştu. Son sözü ise Obama söyledi. Obama, Kaddafi'ye resmen gözdağı verdi.

Libya Dışişleri Bakan Yardımcısı Halid Kaim, uluslararası gözlemcilerin gelmesi gerektiğini söyledi.

ATEŞKES İHLAL EDİLİYOR

Halid Kaim muhaliflerin rejime bağlı silahlı güçlere saldırarak ateşkesi ihlal ettiğini belirtti. Kaim, basına yaptığı açıklamada, ''Silahlı milisler birkaç dakika önce El Magrun kentinde Libya güçlerine ateş açmaya başladı'' ifadesini kullandı. Bombardımanın devam ettiğini belirten Kaim, ''Ordu onlara karşı hiçbir eylemde bulunmadı çünkü bizler ateşkesi ihlal etmek istemiyoruz'' dedi. Bu yüzden en kısa zamanda uluslararası gözlemcilerin gelmesi gerektiğini söyleyen Kaim, ''Yoksa bize karşı suçlamaların sonu gelmeyecek'' diye konuştu.

OBAMA'DAN ÜLTİMATOM

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Barack Obama, Libya'ya harekat kararıyla ilgili açıklama yaptı.

Obama şunları söyledi:


"Sokağa çıkan insanlar hükümetin demir yumruğuyla karşılaştılar. Kaddafi halkın güvenini ve meşruiyetini kaybetmiş, zalimce yaşananları bastırmaya çalıştı. Bu adaletsizlik karşısında uluslararası toplum harekete geçti.

Kaddafi'yi kontrol etmezsek Libya'da binlerce insan ölebilir. Kaddafi rejimi hesap vermek zorunda .

Birleşmiş Milletler çok önemli bir karar aldı. Uçuşa yasak bölge ilan edildi.

Kaddafi için bir seçenek daha var bu karara kesinlikle yanıt vermesi gerekiyor. Sivil halka yönelik şiddet hemen durmalı. Şiddet durmazsa uluslararası toplum yanıtını hemen verecek.

ABD kara kuvvetlerini gündeme getirmeyecektir. Amacımızın dışında Libya'da sivil halkın korunması dışına çıkacak adım atmayacaktır.

Hiçbir kararı bu kadar zor almadığımı ifade etmek istiyorum."

ASKERİ SEÇENEKTEN BAŞKA BİRŞEY BIRAKMADI

Libya yönetiminin ateşkes ilanını yorumlayan ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, bunun sözlerle değil, eylemlerle gösterilmesini istedi. Clinton yaptığı açıklamada, "Sözlere göre davranmayacağız veya bu sözler bizi etkilemeyecek, sahadaki eylemleri görmemiz gerek ki bu da henüz yeteri kadar belirgin değil" dedi.

Clinton, dünyanın çağrılarını dinlemeyen Kaddafi'nin, kendisine karşı askeri seçenekten başka yol bırakmadığını ifade etti.

BOMBALAMAYI SÜRDÜRÜYOR

Libya Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan 'ateşkes' açıklamasına karşın Misrata kentinden gelen bilgilere göre, Kaddafi güçleri bölgeyi bombalamayı sürdürüyor. Edinilen bilgilere göre, bölgede ölenlerin sayısı 30'u aştı.

ERDOĞAN'DAN AÇIKLAMA

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Libya'ın açıkladığı ateşkes kararının derhal yürürlüğe girmesi gerektiğini söyledi.

FRANSA'YI İNANDIRAMADI

Fransa, Libya'nın derhal ateşkes ilan ederek, her türlü askeri operasyonu durdurma kararı aldığını bildirmesine ihtiyatlı yaklaştıklarını kaydetti.

Reuters haber ajansı, Libya'nın açıklamasından sonra Fransa'nın ihtiyatlı yaklaştığını açıkladığını bildirdi. Habere göre Fransa, "tehdidin değişmediğini" belirtti. Libya Dışişleri Bakanı Musa Kusa, derhal ateşkes ilan ederek, her türlü askeri operasyonu durdurma kararı aldıklarını açıklamıştı. Kusa, kararın, BM'nin Libya hava sahasında uçuşa yasak bölge ilan etmesinin ardından sivilleri korumak amacıyla alındığını belirterek, sivillerin korunmasına büyük önem verdiklerini söylemişti. Libya ayrıca ülkedeki tüm yabancıları ve yabancı yatırımlarını koruyacağını kaydetmişti.

ATEŞKES ÇAĞRISI GELDİ

Libya Dışişleri Bakanlığı ülkedeki askeri operasyonların durdurulduğunu açıkladı ve dünyaya ateşkes çağrısı yaptı.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi Libya hava sahasının uçuşa yasak bölge ilan edilmesi kararını onayladı. Kararın alınmasından sonra operasyonun her an başlaması bekleniyor. Alınan bu karardan sonra Kaddafi'den geri adım geldi. Reuters haber ajansına göre Libya yönetimi Uçuşa yask bölgedeki tüm operasyonlarını, sivillerin zarar görmemesi için askıya aldığını duyurdu.

Libya Dışişleri Bakanı Musa Kousa "acil olarak ateşkes ilan ediyoruz ve askeri operasyonları durduruyoruz" dedi. "Sivillerin korunmasına büyük önem veriyoruz" diyen Kousa ayrıca Libya'daki tüm yabancıların ve yabancı malarının da korunacağını duyurdu.

Daha önce CNN'e konuşan Seyfülislam Kaddafi de Bingazi'ye saldırmayacaklarını duyurmuştu.

KADDAFİ TEHDİT SAVURDU

Libya lideri Muammer Kaddafi, "Libya'ya saldıracak olanların hayatını cehenneme çevirecekleri" tehdidinde bulundu. Kaddafi, BM Güvenlik Konseyi'nin Libya'da uçuşa yasak bölge uygulanmasına yetki veren kararıyla ilgili oylamadan birkaç saat önce Portekiz'in RTP televizyonuna yaptığı açıklamada, "Eğer dünya delirirse biz de deliririz. Misillemede bulunuruz. Hayatlarını cehenneme çeviririz. Bu ne ırkçılık ve nefret, bu ne delilik" dedi.

Libya lideri Kaddafi, "bunun Güvenlik Konseyi'nin müdahale etmesini gerektirecek iki ülke arasındaki bir savaş olmadığını, Konsey yasasının bir ülkenin iç işlerine karışmasına izin vermediğini" belirtti.

Kaddafi, böyle bir müdahalenin "açık bir işgal olacağını, Akdeniz ve Avrupa üzerinde ciddi sonuçlar doğuracağını, Akdeniz'in harap olacağını, hiçbir hava ve deniz trafiğinin güvenli olmayacağını" söyledi.

12.37- Arap Birliği de BM'nin kararına destek verdi. Birlikten yapılan açıklamada "BM'nin kararı sivilleri korumaya yöneliktir" denildi.

12.13- El Arabiya televizyonu, Libya lideri Muammer Kaddafi'ye bağlı güçlerin Misrata kentini bombardımanında 4 kişinin öldüğünü, 70 kişinin ise yaralandığını duyurdu.

BM KARARINI VERDİ...

Libya'nın hava sahasının kapatılmasına yönelik öneri BM Güvenlik Konseyi'nde kabul edildi. Karar 10 oyla geçerken ret oyu çıkmadı, 5 ülke çekimser kaldı. Bu kararla, konsey Libya hava sahasını uçuşa kapalı bölge ilan etti; kararda sivillerin korunması için bütün askeri tedbirlerin alınması ibaresi var.

Libya'ya ait bütün askeri hedeflerin vurulmasının söz konusu olduğu ve bu operasyonun tamamlanmasının bir hafta alabileceği ifade ediliyor.

Kaddafi'nin, muhaliflerin kalesi Bingazi'deki halka yönelik 'bu gece geliyoruz' açıklamasından saatler sonra, BM Güvenlik Konseyi, Libya'ya müdahalenin yolunu açan karar tasarısını kabul etti.

Güvenlik Konseyi'nin kararıyla, Libya'ya müdahale için yasal zemin sağlanmış olurken, konseyde artık kararın nasıl uygulanacağı görüşülecek.

Buna da, kararda vurgu yapılıyor ve 'bütün gerekli askeri tedbirlerin alınması' deniyor. 'Bütün önlemler' demek de, kararın destekçileri ABD, İngiltere, Fransa ve diğer ülkelerin operasyonu anlamına geliyor. (Kararda ''işgalci güç oluşturma dışında'', ''gerekli tüm önlemlerin'' alınması deniyor.) ABD, İngiltere ve Fransa'nın askeri üslerinde bir hareketklilik zaten mevcut iken, ABD, Libya'ya operasyon düzenleme güç ve yeteneğinde olduğunu daha önce açıklamıştı.

Düşünülen, öncelikli olarak Kaddafi'ye bağlı askeri uçakların havalanmasını engellemek ki bunun için de, Libya'nın hava savunma sitemlerinin vurulması gerekli. Ardından ise tank ve zırhlı birliklerin hedef alınacağı anlaşılıyor.Detaylar arasında, uçakların yanında cruz füzelerinin kullanılması, ayrıca operasyonlarda NATO'nun Güney Akdeniz'deki üslerinin kullanılacağı ifadeleri var. Bu, gözleri İtalya'daki ve Girit ile Kıbrıs Rum Kesimi'ndeki üslere çeviriyor.

Arap ülkelerinden lojistik destek alınması gündemde. Burada da, Bahreyn'deki ayaklanmalara müdahale eden Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri'nin adı geçiyor.

Bu noktadan sonra, konseyde diplomatik prosedürler halledilecek ve daha sonra Libya hava sahası üzerindeki askeri hareketlilik izlenecek.

KARARA TEPKİLER

Almanya: Çok riskli bir karar, biz asker göndermeyeceğiz.
İtalya: Libya'ya yönelik askeri operasyonda üslerimiz kullanılabilir

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com