Obama'dan Merkel'e büyük yalan!

Obama'dan Merkel'e büyük yalan!
Amerika bşakanı Obama, Almanya başbakanı Merkel'e öyle bir yalan söyledi ki...
Basında yer alan Amerika Birleşik Devletleri'nin diğer ülke devlet başkanları ve başbakanlarını dinlediği haberleri dünya basınına bomba gibi düştü. Basın'da yer alan haberlerde Almanya başbakanı Merkel'in 2002'den beri Amerika tarafından dinlendiği ifade edilmişti. Bu nasıl bir ABD planı ki daha o yıllarda Merkel başbakan bile değildi. Amerika'nın dünya ülkelerinin siyasetlerindeki belirleyici rolü bir kez daha gündeme geldi.
 
Der Spiegel dergisinin edindiği bilgilere göre Amerikan Ulusal Güvenlik Kurumu'nun gizli belgeleri, Merkel'in cep telefonu numarasının 2002'deki izleme listesinde yer aldığını, 2013'deki listede bulunduğunu gösteriyor. Der Spiegel'e göre belgelerden Merkel'in telefon görüşmelerinin nasıl izlendiği belli değil.
 
Yani konuşmaları kaydediliyor muydu yoksa sadece kimlerle konuştuğunun dökümü mu çıkarılıyordu bilinmiyor.
 
Alman istihbarat servisi başkanı bu hafta ülkede büyük öfke yaratan izleme programı konusunda soruşturma başlatılması talebiyle ABD'ye gidiyor.
 
Cuma günü Almanya ve Fransa, ABD'yle yıl sonuna kadar tarafların birbirlerine karşı casusluk yapmayacağını hüküme bağlayan bir anlaşma imzalamak istedini açıklamıştı. Bu belgelere göre ABD'nin Berlin'de bakanlıkların bulunduğu bölgedeki izleme faaliyetlerinden Berlin Büyükelçiliği'ndeki "Özel Toplama Hizmetleri" adlı bir birim sorumluydu.
 
Belgelerde, "ABD büyükelçiliklerinde dinleme istasyonlarının bulunduğunun ortaya çıkmasının ABD'nin ilgili ülkelerle ilişkilerini ağır şekilde zedeleyeceği" belirtiliyor.
 
19'u Avrupa'da olmak üzere dünya genelinde 80 civarında benzer dinleme biriminin olduğu belirtiliyor.
 
Der Spiegel'a göre, ABD'nin Frankfurt'ta da bir izleme merkezi bulunuyor.
 
Bu dinleme haberlerinden sonra Merkel'in Obama'yı aradığı, bu haberler hakkında bilgi istediği Obama'nın bu konular hakkında bilgisi olmadığını belirttiği ifade ediliyor. (BCE)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com