Obama'dan Netanyahu'ya çağrı!

Obama'dan Netanyahu'ya çağrı!
Obama'dan, Netanyahu'ya, diplomasiye öncelik verilsin çağrısı geldi.

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Barack Obama, İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu'ya, İran sorununda diplomasiye öncelik verilmesini tavsiye etti.

Brack Obama ile Netanyahu arasındaki kritik görüşme, Washington'da gerçekleşti.

Obama, İran sorununda diplomasiye zaman tanınmasını istedi, çözüm bulunamaması halinde, askeri seçenek dahil bütün seçeneklerin masada olduğunu, her zaman İsrail'in arkasında duracaklarını söyledi.

İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu ise, İran'a saldırı konusunda henüz kararlarını vermediklerini ima etti, güvenliklerini tehlikede görmeleri halinde, tek başlarına saldırı kararı alabileceklerini belirtti.

Gözlemciler, Obama'nın İran'ın "nükleer silah edinmesini önlemekten" bahsederken, Netanyahu'nun "Tahran'ın nükleer silah geliştirmesini engellemek" ifadesini kullanarak, aralarındaki yaklaşım farklılıklarını ortaya koyduğunu belirtiyor.

Netanyahu, Washington'da Yahudi lobisine hitaben yaptığı konuşmada da, ''Eğer İran nükleer silah edinirse, bu durum Suudi Arabistan, Mısır, Türkiye ve diğerlerinin de kendi nükleer silahlarını edinmek için çılgın bir hamleye girişmesini tetikleyebilir'' demişti.

Panetta: "Öncelik Diplomasi Ama Gerekirse..."

ABD Savunma Bakanı Leon Panetta da İran kodnusunda net bir mesaj verdi. Panetta "Diplomasiden sonuç alınmazsa İran'ın nükleer silah sahibi olmasını önlemek için askeri müdahalede bulunuruz" dedi.

Panetta bu açıklamasını İsrail yanlısı bir lobi grubunun temsilcileri ile görüşmesinden önce yaptı.

Amerikalı Bakan, "Askeri müdahale son seçenektir. Kesinlikle yanlış anlaşılmasın. Hiçbir seçenek kalmadığında başvurulacak bir yoldur" dedi.

Panetta ayrıca "İsrail'in düşmanlarına karşı askeri üstünlüğünü sürdürmesini sağlamakta kararlıyız" ifadesini kullandı.

Öte yandan Amerikalı bir grup emekli general, Washington Post gazetesine "Sayın Başkan, İran ile savaş seçeneğine hayır deyin" başlıklı bir ilan vererek, Obama'dan İran'a saldırı fikirlerine direnmesini istedi.(ugk)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com