Obama’dan ‘Nükleer İran’a net mesaj!

Obama’dan ‘Nükleer İran’a net mesaj!
Amerika’nın ‘Obamacare’ adıyla bilinen sağlık reformu hakkında konuşan Başkan Barack Obama, İran hakkındaki soruyu da cevapsız bırakmadı.

Barack Obama, P5+1 ülkeleri (BM Güvenlik Konseyi'nin 5 daimi üyesi ve Almanya) ve İran arasında devam eden müzakerelere dair; “Kongre üyelerine söylediğim şu ki, eğer biz bu konuyu diplomatik yollardan çözmekte ciddiysek, o zaman zaten zirvede olan ve İran'ı masaya getiren yaptırımlara yeni yaptırımlar getirmeye ihtiyacımız yok. Çünkü ordumuz ne kadar iyi olursa olsun, askeri seçenekler her zaman karmaşıktır, zordur ve her zaman istenmeyen sonuçlar doğurur değerlendirmesinde bulundu.

'NÜKLEER SİLAHLANMA YARIŞINI TETİKLER'

‘Kongre'nin İran'a yönelik yeni yaptırımlar getirmesi halinde bunun İran'ın müzakerelerden kalkmasına neden olacağını düşünüp düşünmediğine’ yönelik soru üzerine Obama, İran'ın nükleer silahlara sahip olmasını istemediklerini tekrarlayarak, bunun sadece ABD ve müttefiklerine bir tehdit oluşturmayacağını, aynı zamanda tüm bölgeyi istikrarsızlaştırıp nükleer silahlanma yarışını tetikleyeceğini kaydetti.

TÜM SEÇENEKLER MASADA

Obama, kendi döneminde İran’a yönelik en etkili yaptırımları ortaya koyduklarını ve İran’ın nükleer anlamda silahsızlandırılması üzerine bir politika yürüttüklerini belirtti. “Bu hedefe ulaşmaktan emin olmak için de tüm seçenekleri masada bırakıyorum” diyerek bu konuda kararlı olduklarını dile getirdi. (KKE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com