Obama'dan OAC'deki şiddete bulaşan 5 kişiye yaptırım

Obamadan OACdeki şiddete bulaşan 5 kişiye yaptırım
WASHINGTON (AA) – ABD Başkanı Barack Obama, Orta Afrika Cumhuriyeti’nde (OAC) şiddet olaylarına karışan 5 kişiye yaptırım kararı aldı.Obama, yayınlanan başkanlık emrinde, OAC’de yaklaşık...

WASHINGTON (AA) – ABD Başkanı Barack Obama, Orta Afrika Cumhuriyeti’nde (OAC) şiddet olaylarına karışan 5 kişiye yaptırım kararı aldı.

Obama, yayınlanan başkanlık emrinde, OAC’de yaklaşık iki yıldır devam eden şiddette, kanun ve düzenin bozulması, geniş çaptaki zulüm ve çocukların asker olarak kullanılmasının sadece bu ülkenin güvenliğini tehdit etmediğini, aynı zamanda komşu uluslar için de tehlike oluşturduğunu kaydetti.

Obama, ülkedeki mezhepsel şiddete karıştıkları belirlenen eski OAC Devlet Başkanı François Bozize, eski Kamu Güvenliği Bakanı ve Müslümanların oluşturduğu Seleka örgütü lideri Nureddin Adam, Hristiyanlar tarafından oluşturulan Anti-balaka örgütü lideri Levy Yakeya, eski OAC Geçici Devlet Başkanı ve Seleka liderlerinden Michel Djotodia ile OAC Halkı Demorkatik Cephesi lideri Abdoulaye Miskine’ye yaptırım uygulanmasını kararlaştırdı.

Yaptırım uygulanan Bozize, Adam ve Yakeya’ya yönelik Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi de geçentiğimiz günlerde yaptırım kararı almıştı.

Beyaz Saray’dan yaptırımlara ilişkin yapılan açıklamada da, 5 kişiye yönelik uygulanan yaptırımların, "şiddete bulaşanların cezasız kalmayacağı ve OAC’in istikrarını tehdit edenlerin yaptıklarının sonuçlarına katlanmaları gerekeceğine güçlü bir mesaj gönderdiği” kaydedildi. 

OAC'de, çoğunluğunu Müslümanların oluşturduğu Seleka isyancılarının, dönemin Hristiyan Devlet Başkanı François Bozize'yi devirmesiyle başlayan olaylar ve ardından Hristiyan nüfus tarafından oluşturulan Anti-balaka örgütünün öç almaya yönelik katliamları, ülkedeki Müslümanların kitleler halinde göç etmesine neden oluyor.

Aralık 2012'de başlayan OAC'deki kriz, binlerce insanın ölümüne, yaklaşık bir milyon kişinin yerlerinden olmasına ve 2 milyon 200 bin kişinin insani yardıma muhtaç duruma düşmesine neden oldu.

BM Güvenlik Konseyi de geçen ay, OAC'ye yaklaşık 12 bin kişilik BM barışgücü birliği gönderme kararı almıştı. BM barışgücü birliğinin eylül ortalarında ülkede konuşlanması ve halen ülkede bulunan Afrika barışgücü birliğinden görevi devralması bekleniyor.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com