Obama'nın Açılımı İsrail'i Gerdi!

Obama'nın Açılımı İsrail'i Gerdi!
Obama'nın '1967 sınırlarına dönülsün' çağrısı İsrail'i ayağa kaldırdı. ABD Başkanı, Netanyahu'yu barışa niyetli olmamakla suçladı.

ABD Başkanı Barack Obama'nın, Ortadoğu ve Kuzey Afrika'daki halk ayaklanmalarının ardından Washington'un izleyeceği stratejiyle ilişkin yaptığı kapsamlı konuşma, Arap dünyasında yeterince ilgi görmese de İsrail siyasetinde deprem etkisi yaptı.

Obama'nın, toprak takası ve 1967 sınırlarına dayalı bir Filistin devleti kurulmasını isteyen konuşması, özellikle sağ partiler arasında infiale yol açtı. Likud milletvekillerinden Dani Danon, “Barack Hüseyin Obama'yı 'ikinci Arafat' olarak nitelendirirken, Başbakan Netanyahu'ya “Obama'ya unut gitsin de” diye seslendi. Aşırı sağ milletvekillerinden Zevulun Orlev ise Netanyahu'ya “gereksiz” diye nitelendirdiği Obama ile görüşmesini iptal etmesi çağrısında bulundu. Kadima lideri Tzipi Livni ise konuşmayı “İsrail'in çıkarına” şeklinde yorumladı ve ABD ziyareti sırasında Netanyahu'nun, “çatışmayı sona erdirmeye hazır ve müzakerelerin yeniden başlaması için elzem olan koşulları oluşturmaya yönelik liderliği göstermesini” istedi.

Obama Ortadoğu'dan Habersiz

Obama ile Netanyahu'nun Beyaz Saray'daki kritik görüşmesi öncesinde patlak veren kriz, taraflardan gelen açıklamalarla daha da derinleşirken, iki lider arasında büyük bir güven bunalımı olduğu da ortaya çıktı.

Obama yönetiminden bir yetkili New York Times'a yaptığı açıklamada, Başkan'ın, Netanyahu'nun barış için gereken adımları atabileceğine inanmadığını söyledi. İsrail basınına konuşan Netanyahu hükümeti yetkilileri ise, Obama'yı Ortadoğu'yu anlamamakla suçladı. İsmini açıklamayan İsrailli bir yetkili, “Obama'nın sözleri İsrail için hayırlı değildi. Ortadoğu'nun gerçeklerinden haberdar olmadığı anlaşılıyor” dedi.

İki lider daha önce yasadışı yerleşimlerin durdurulmasıyla ilgili olarak derin görüş ayrılığına düşmüş sonuçta Obama geri adım atmak zorunda kalmıştı. Gözlemciler, bu kez başta Avrupa Birliği olmak üzere, uluslararası toplumun Obama'nın çağrılarına destek vermesinin, ABD Başkanı'nın elini güçlendireceği yorumunda bulunuyor.

AB Dış Politika Temsilcisi Catherine Ashton ile İngiltere Dışişleri Bakanı William Hague, Obama'nın 1967 sınırında dönülsün önerisine destek verdi. Öte yandan Obama'nın, İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu'nun ABD ziyareti öncesinde verdiği Ortadoğu mesajları, Dışişleri tarafından dikkatle değerlendirildi.

Ortadoğu'daki gelişmelerle ilgili net pozisyon açıklamasından kaçınan Obama'nın önceki gün yaptığı açıklamalarda, “İsrail'in 1967 sınırlarıyla bir Filistin devletine razı olması gerektiği” mesajı, Ankara'da memnuniyetle karşılandı. Obama'nın konuşmasını, Netanyahu ile görüşmesinden önce yapmasının önemine işaret eden kaynaklar, “Bu kayda değer bir önemde. Ancak İsrail'in işgali kınanmalıydı” görüşünde. Ankara, Obama'nın Suriye lideri Beşşar Esad'a verdiği “Ya reform yap, ya da git” ültimatomunu paylaşmadı.

1967 SINIRLARINA DÖNMEYİZ

ABD Başkanı Obama, Beyaz Saray'da İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile görüştü. Obama, “İsrail-Filistin sorununun çözümünde nihai hedefin, güvenli bir İsrail devleti ile barış ve güvenlik içinde, etkili ve işleyen bir Filistin devletinin yan yana yaşaması olduğunu söyledi. Netanyahu ise, İsrail'in barış için bazı cömert tavizlere hazır olduğunu ama sorunun çözümü için 1967 sınırlarına dönmeyeceklerini ifade etti.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com