Obama'nın Brüksel temasları

Obamanın Brüksel temasları
ABD Başkanı Obama’nın ziyaretinde Ukrayna ve ticaret ön planda olacak

BRÜKSEL (AA) – Belçika’ya ilk resmi ziyaretini gerçekleştiren ABD Başkanı Barrack Obama’nın oldukça “hızlı ve yoğun” geçecek temaslarının iki ana konusunu, Ukrayna’daki gelişmeler ve Avrupa Birliği (AB) ile ABD arasındaki ticari ilişkiler oluşturacak.

İlk ziyaretini, 1. Dünya Savaşı’nda hayatını kaybeden Amerikan askerlerinin mezarlığının bulunduğu, başkent Brüksel’e yaklaşık 80 kilometre uzaklıktaki, Waregem’e yapan Obama, Belçika Kralı Philippe ve Başbakan Elio Di Rupo’nun da hazır bulunduğu anma törenine katıldı.

Obama’nın ikinci durağı ise iki saatten az sürmesi öngörülen AB-ABD Zirvesi olacak.

Obama, yoğun güvenlik önlemleri altında çalışma yemeği formatında yapılacak zirvede, AB Konseyi Başkanı Herman Van Rompuy, AB Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso, AB Dışişleri ve Güvenlik Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton ve AB Komisyonu’nun ticaretten sorumlu üyesi Karel De Gucht ile bir araya gelecek.

Lahey’de düzenlenen Nükleer Güvenlik Zirvesi’nde (NSS) olduğu gibi AB-ABD Zirvesi’nde de Ukrayna’daki gelişmelerin öne çıkması beklenirken, tarafların konuya ilişkin “yakın işbirliği” mesajı vermeleri ve Rusya’ya yönelik çağrıları yinelemeleri öngörülüyor.

Geçen yıl başlatılan, bazı zorluklara rağmen planlandığı şekilde sürdürülen serbest ticaret anlaşması müzakereleri de çalışma yemeğinin sıcak konuları arasında yer alacak.

Toplantıda gündeme gelmesi beklenen bir başka konunun da Amerikan Ulusal Güvenlik Ajansı’nın (NSA), Avrupalı liderleri dinlemesiyle patlak veren skandal bağlamındaki gelişmeler olması bekleniyor.

AB’nin, iki taraf açısından da zor durum yaratan bu konuda, doğrudan atıf yapmadan ve polemik yaratmadan, dinlemenin “yasal ve meşru” sınırlarını hatırlatan bir tavır takınma yolunu seçeceği kaydediliyor.

AB ile temaslarının ardından NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen ile ikili bir görüşme yapacak olan Obama’nın gündeminde, yine Ukrayna’daki gelişmeler ve Rusya ile ilişkilerin güvenlik boyutu ön planda yer alacak. Amerikan yetkilileri, Obama’nın bu görüşmede ABD’nin NATO müttefiklerine yönelik güvenlik güvencelerini teyit eden bir açıklama yapacağını vurguluyor.

Obama, Brüksel’deki temaslarını Güzel Sanatlar Sarayı’nda yapacağı bir konuşmayla tamamlayarak İtalya’ya geçecek.

 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com