Obama'ya büyük şok!

Obama'ya büyük şok!
ABD tarihinde ilk kez not indirimiyle tanıştı. Başkan Obama seçimler öncesi ağır yara aldı. Aşırı borç yükü korkutuyor. Devlet tahvillerinden kaçış olabilir...

Nisanda ABD'nin görünümünü negatife çeken kredi derecelendirme kuruluşu Standard and Poor's (S&P), borçlanma limitini artırma operasyonu sonrası borç yükü ağırlaşan dünyanın en büyük ekonomisi ABD'nin “AAA” olan uzun vadeli kredi notunu düşürdü. S&P, ABD'nin kredi not görünümünü “negatif” olarak belirledi.

ABD bir diğer ifadeyle Başkan Barack Obama, ABD tarihinde ilk kez not indirimiyle karşı karşıya. S&P, ABD'ye 1941'de AAA notunu vermişti. Moody's ile Fitch'in notları AAA'ya işaret ediyor. Ancak Moody's geçen hafta ABD'nin kredi notu görünümünü negatif izlemeye aldı.

Bir kez daha düşebilir
Kuruluş, karara gerekçe olarak borç limitinin yükseltilmesi sürecinde görülen istikrarsızlık ve yetkililerin rekor düzeylere çıkan bütçe açığını azaltmak için kamu harcamalarında yeterli kesintiye gidememesini gösterdi.
S&P, “negatif” görünümün ise harcama kesintilerinin beklenenden daha düşük olması, faizlerin yükselmesi ya da devlet borcunu artıracak yeni mali baskıların oluşması durumunda iki yıl içinde ülkenin uzun vadeli kredi notunun “AA” seviyesine düşürülebilmesi riskini yansıttığı uyarısında bulundu.

ABD: Hesap hatası var
ABD Hazine Bakanlığı indirim kararını “hatalı” buldu. Kuruluşun ABD'nin kamu harcamalarındaki kesintiye yönelik 2 trilyon dolarlık yanlış hesaplama yaptığını öne sürdü. S&P, kamu harcamalarındaki kesintinin 4 trilyon dolar olması gerektiğini savunuyor.

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com