Obezite ve hareketsiz yaşam kalp krizini tetikliyor

Obezite ve hareketsiz yaşam kalp krizini tetikliyor
Fast food tarzı beslenme ve hareketsiz yaşamın kalp krizinin erken yaşlarda yaşanmasına neden olduğu bildirildi.
Özel bir hastanede kardiyoloji uzmanı olarak görev yapan Prof. Dr. Ilgın Karaca, yaptığı açıklamada, kalp krizinin kalpteki damarların tıkanması sonucunda oluştuğunu ve bu tıkanmanın bir anda olabileceği gibi bir süreç içinde de gerçekleşebileceğini söyledi.
 
Şişmanlık, hareketsizlik, yoğun sigara içiciliği, yüksek tansiyon, kolesterolün kanda yüksek olması ve diyet alışkanlıklarının bozuk olması gibi etkenlerin kalp krizine neden olan damar tıkanıklığını ortaya çıkardığını ifade eden Karaca, bu zemin üzerinde kişinin yoğun strese maruz kalmasının kalp krizinin ortaya çıkma riskini arttırdığını kaydetti.
 
Karaca, kalp krizinin 40-50'li yaşlardan sonra görülür kanısının yanlış olduğunu belirten Karaca, ''Elimizdeki istatistikler çok erken yaşlarda da kalp krizlerinin olduğunu gösteriyor. 20'li yaşlarda her yıl daha fazla kişi kalp krizine maruz kalıyor'' diye konuştu.
 
Bu oranların artışının en büyük nedeninin yaşam tarzıyla alakalı olduğunu dile getiren Prof. Dr. Ilgın Karaca, şunları söyledi: ''Şunu biliyoruz ki, çocukluk çağından itibaren damarlar tıkanmaya başlıyor. Artık mahalle arası maçlar, ip atlamalar kayboldu, yerine bilgisayar başında oyunlar, hareketsizlik ve bilgisayar başı fast food tüketimleri aldı. Bu obeziteye neden oluyor. Beslenme tarzı genç nüfusta hızla değişiyor. Genç nüfusta fast food, meşrubat gibi sağlıklı yaşam için tehlikeli beslenme alışkanlıkları gelişiyor, hareketsizlik artıyor, bu da kalp krizinin erken yaşlara inmesine neden oluyor. Bunun dışında erken yaşta krizlerde doğuştan gelen hastalıklar da rol oynamaktadır ama bunlar çok nadir görülen hastalıklardır.''(SNK)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com