Obeziteye bakterili çözüm

Obeziteye bakterili çözüm
Obeziteye mide ameliyatı olmadan çözüm getiren bir yöntem geliştirildi. Yeni geliştirilen yöntemle bakteriler, ameliyat olmadan kilo verilmesini sağlayacak.
ABD'li uzmanlar mideye bant takılarak yapılan ameliyat sonrası kilo vermenin bağırsaklardaki mikroorganizma değişikliğine yol açtığını belirtiyor. Fareler üzerinde yapılan araştırmada ameliyatın farklı bakterilere neden olduğu ve bu bakterilerin bağırsakta koloni kurduğu belirtildi. Ama Harvard Üniversitesi uzmanları bu araştırmalarının arkasındaki mekanızmayı anlatmayacakların ı belirtti. 
 
Normal kilolu biriyle obez insanı karşılaştırdığında midesinde değişik bakteriler olduğu belirtildi. Ve bunlar mide by-pass ameliyatı geçiren insanların kilo vermesine yardımcı olur. 
 
Son çalışmada uzmanlar yüksek kaloriyle beslenen obez fareleri üç gruba ayırdı. Birinci gruba bay-pass ameliyatı yapıldı. İkinci gruba sahte ameliyat yapıldı ve yüksek kalorili beslenmelerine devam edildi. Üçüncü gruba sahte ameliyat yapıldı ama kilo vermesini özendirmek için düşük kaloriyle beslendi. 
 
Gerçek bbezite ameliyatı olan farelerin bağırsakalrında bir hafta sonra değişik bakteri oluşmaya başladı. Science Translational Medicine dergisinde yer alan habere göre ameliyattan üç hafta sonra yüzde 30 kilo verdiler.
 
Sahte ameliyat olan farelerde mikroorganizmalarda küçük değişiklik oldu ve düşük kaloriyle beslenen fareler ameliyat olan fareler kadar kilo verdi. 
 
Uzmanlar sonra üç grubun bağırsaklarındaki örnekleri mikropsuz farelere aktardı. By-pass ameliyatı olan fareden gelen bakteri iki hafta içinde kayda değer şekilde kilo vermesine sebep oldu ama diğerlerinde bir değişiklik görülmedi. 
 
Mikropların kilo kaybını nasıl etkilediği açık değil ama bir teoriye göre onlar metabolizmada çarpışma yaratıyor. harvard Tıp Fakültesi'nden Dr. Lee Kaplan, mekanizma hakkında daha fazla detayın öğrenilmesi gerektiğini söyledi.(SNK)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com