"Öcalan siyasi bir partinin lideridir"

"Öcalan siyasi bir partinin lideridir"
TDK Eş Başkanı Ahmet Türk, İmralı'daki Öcalan görüşmesinin detaylarını anlattı.

TDK Eş Başkanı Ahmet Türk, İmralı'daki Öcalan görüşmesine Hakan Fidan'ın görüşmelere katılmadığını söyledi. 20 yıl aradan sonra Öcalan ile ikinci kez görüştüğünü ve saçlarının beyazladığını söyleyen Türk, görüşmelerin gizli yürütülememesi gerektiğini belirterek, sürecin olgunlaşması gerektiğini kaydetti.

VİDEO İÇİN TIKLAYIN...


Ahmet Türk, gündeme bomba gibi düşen İmralı görüşmesiyle ilgili CNN Türk'te Ahmet Hakan'ın sorularını cevapladı. İmralı'da Öcalan ile iki Ayla Akat ile birlikte iki saati aşkın bir süre görüştüklerini söyleyen Türk, görüşmelelere MİT Müsteşarı Hakan Fidan'ın katılmadığını anlattı.

Görüşmeye zaman zaman istihbarat görevlilerinde katıldığını söyleyen Türk, Öcalan ile 20 yıl aradan sonra ilk kez görüştüğünü, zihinsel olarak çok rahat olduğunu ve geçmişi iyi değerlendirdiğini kaydetti. Yaşlandıkça kendileri gibi Öcalan'ın da saçlarının beyazladığını söyleyen Türk, görüşme ortamının da her iki taraf içinde gergin olmadığını ifade etti.

"KENDİSİNİ DİNLEDİK"

Görüşmede Öcalan'ı dinlemeye gayret ettiklerini söyleyen Türk, Öcalan ile devletin yürüttüğü görüşmelerle ilgili kendilerinin de o güne kadar ciddi bir bilgiye sahip olmadıklarını kaydetti. Gelinen süreç hakkında bilgi aldıklarını ve neler yapıldığını öğrendiklerini belirten Türk, yanlış anlaşılmaların önüne geçilmesi için bazı konuşmaları teyit ettirdiklerini anlattı. Oraya gitmelerine rağmen, görüşmeler hakkında detaylı bilgiye sahip olmadıklarını da ifade eden Türk, görüşmelerin gizli yürütülmesi halinde sağlıklı bir sonuç alınamayacağını iddia etti. Toplumun neler yapıldığını bilmesi gerektiğini o zaman çözümün daha kolay olayacağını anlatan Türk, toplumun önünde her şeyin tartışılması gerektiğini kaydetti. Türk konuşmasında çözüm için her iki taraf içinde sürecin olgunlaşması gerektiğini söyledi.(MUK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com