Öcalan ve diğer PKK'lılar için af hazırlığı!

Öcalan ve diğer PKK'lılar için af hazırlığı!
Özel Görevli Mahkeme yine devrede: BDP için sipariş karar

Anayasa Mahkemesi'nin verdiği karar, Özel Görevli İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nce daraltılıp, yurtseverler dışarıda bırakacak şekilde, BDP milletvekilleri için sipariş tahliye gerekçesi haline getirildi.

Anayasa Mahkemesi'nin Mustafa Balbay'ın başvurusu ile ilgili verdiği kısa kararda iki noktaya dikkat çekildi. Kararda, "tutukluluğun makul süreyi aştığı iddiasıyla ilgili olarak, Anayasa'nın 67. maddesinin birinci fıkrası ve anayasanın 19. maddesinin yedinci fıkrasının ihlal edildiği" belirtilmişti.AYM'NİN KARARI SAPTIRILDI


Anayasa Mahkemesi'nin bu kararı uyarınca uzun tutukluluk ihlali olan Silivri'deki tüm yurtseverlerin tahliye edilmesi gerekiyordu. Ancak Özel Görevli İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi, Anayasa Mahkemesi kararını "daraltan ve saptıran" bir karar verdi. Mahkeme verdiği kararla Silivri'deki yurtseverlerin tahliye edilmesinin önünü kapatmaya çalışırken, "BDP milletvekillerinin tahliyesinin gerekçesi" üretildi. Hukukçular bu durumu, "AKP-PKK arasında varılan anlaşma uyarınca verilmiş bir sipariş karar" olarak değerlendirdi. Karar, Abdullah Öcalan ve diğer PKK'lıların affına zemin hazırlama olarak nitelendirildi.

67. MADDE SADECE MİLLETVEKİLLERİNİ KAPSAMAZ

İşçi Partisi Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Cengiz'in Ergenekon hakimlerinin aldığı karara ilişkin açıklaması:

Anayasa Mahkemesince karara dayanak alınan Anayasa’nın 67. maddesi yalnızca milletvekillerini kapsamıyor. Bu madde özellikle siyasi partilerin başkan ve yöneticilerini kapsıyor. "Bir siyasi parti içinde siyasi faaliyette bulunma hakkı"nı düzenliyor.

Anayasa Mahkemesi'nin kararı açıkken, İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesinin bu karardan yaralaması gereken İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek ve arkadaşlarını kapsam dışında bırakacak bir gerekçe yazması dikkat çekti.

Doğu Perinçek ve arkadaşlarının avukatı Mehmet Cengiz, 13. Ceza mahkemesinin kararını eleştirerek şunları söyledi:

‘’Siyasi partiler anayasanın vazgeçilmez unsurlarıdır. Siyasi partiler programlarından ve faaliyetlerinden dolayı ceza mahkemelerinde yargılanamazlar. Bu yöndeki yargılama makamı Anayasa Mahkemesi'dir. Anayasamız siyasi partilere milletvekillerinden daha kuvvetli güvence sağlamıştır. Siyasi parti faaliyeti ile ilgili güvence milletvekili faaliyetinden daha öndedir.

Bu nedenle Anayasa mahkemesinin kararında atıfta bulunduğu anayasanın 67. Maddesi, 6 yıldır tutuklu bulunan ve doğrudan siyasi parti faaliyeti nedeniyle yargılanan İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek ile diğer parti yöneticilerini de kapsamaktadır. Mahkeme bu hukuki zorunluluğu dikkate almayarak Anayasa Mahkemesi kararını daraltmış ve saptırmıştır.

Ergenekon davasında, Doğu Perinçek ve diğer İşçi Partililer hakkında, parti faaliyetleri dışındaki bütün eylemlerden beraat kararı verilmiştir. Mahkeme Anayasa Mahkemesi kararı uyarınca talep dahi olmadan Doğu Perinçek ve arkadaşlarının tahliyesini karara bağlamak zorundadır.’’ (LAK)

Etiketler: ,
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com