Öcalan'a Devrede Kal Mesajı!

Öcalan'a Devrede Kal Mesajı!
Abdullah Öcalan'la bir süre önce kesilen görüşmeler yeniden başladı..

İmralı ile devlet arasındaki görüşmeler kesilince, Öcalan “Çözüm için adım atılmazsa, 31 Ekim’de devreden çıkacağım” demişti. Edinilen son bilgilere göre geçen ay sona eren görüşmeler tekrar başladı. İddialara göre, salı günü İmralı’ya giden bir heyet, Öcalan’a devrede kalması yönünde mesajlar verdi

Öcalan'a devrede kal mesajı
Özellikle referandum döneminde olay yaratan İmralı-devlet görüşmeleri, geçen ay sona ermişti. Terör örgütünün lideri Abdullah Öcalan’la son görüşme, PKK’nın Kandil’deki lideri Karayılan’ın açıklamalarına göre 16 Eylül, bazı kaynaklara göre ise Ekim ayının ilk günlerinde yapılmıştı. Öcalan da 16 Ekim’de “Eğer Kürt sorunun çözümü için adım atılmazsa 31 Ekim’den itibaren devreden çekileceğim” demişti. İmralı’dan verilen bu tarihe birkaç gün kala, görüşmelerin yeniden başladığı iddia edildi. VATAN’ın edindiği bilgiye göre devlet heyeti, Öcalan’a “devrede kal” mesajı verdi. DTK Eş Başkanı Aysel Tuğluk da geçtiğimiz pazartesi günü VATAN’a İmralı’ya giderek, “Öcalan’a devrede kal” diyeceğini açıklamıştı.

Tuğluk 1 Kasım’da gidecek
Tuğluk geçen Çarşamba günü diğer avukatlarıyla birlikte İmralı’ya giderek Öcalan ile görüşecekti. Ancak yolculukları, “hava muhalefeti” nedeniyle gerçekleşemedi. Aysel Tuğluk ve diğer avukatlar İmralı’ya gitmek için 1 Kasım Pazartesi günü yeniden Gemlik Cumhuriyet Başsavcılığı’na başvuruda bulunacak. Tuğluk’un İmralı’ya gidişine izin verilmesi durumunda aynı günün akşamında “devreden çıkacağını açıklayan Öcalan’ın bu kararından vazgeçip vazgeçmediği de” netlik kazanmış olacak.

‘Bayram uzatması’ olabilir
Ankara-İmralı hattındaki temaslar, terör örgütünün üst düzey yönetimi tarafından dikkatle değerlendiriliyor. PKK üst yönetiminin 1 Ekim’de sona erecek eylemsizliği Kurban Bayramı’nı da dikkate alarak bir ay süreyle uzatma eğilimde olduğu belirtiliyor. Öcalan’ın İmralı’da başlayan görüşmeler sonrası, 31 Ekim’e ilişkin tutumumundan geri adım atmasının PKK kanadında, “Çözüme yönelik olumlu adımlar atılabilir” olarak algılanacağı ifade ediliyor.

Vatan


 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com