Öcalan’a özgürlük, özerk Kürdistan!

Öcalan’a özgürlük, özerk Kürdistan!
Milliyet Gazetesi’nin usta köşe yazarlarından Fikret Bila, Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay’ın Star gazetesinin Ankara Temsilcisi Mustafa Kartoğlu’nun sorularına verdiği cevapları irdeleyerek “PKK’ya nasıl silah bıraktırılacak?” sorusunun cevabını aramış

Milliyet Gazetesi’nin usta köşe yazarlarından Fikret Bila, Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay’ın Star gazetesinin Ankara Temsilcisi Mustafa Kartoğlu’nun sorularına verdiği cevapları irdeleyerek “PKK’ya nasıl silah bıraktırılacak?” sorusunun cevabını aramış bugünkü köşe yazısında. Avrupa’nın , Amerika’nın ve Kuzey Irak Kürt yönetiminin PKK’ya karşı tutumlarına değinerek yaptıklarını ve yapmadıklarını dile getirmiş.

Açlık grevlerine de değinen usta gazeteci açlık grevlerinde Öcalan’a biçilen rolün önemine değinmiş. PKK ve BDP’nin adres gösterdiği İmralı’nın masaya oturulacak tek yer olduğunun hükümetin kabul etmesinde açlık grevlerinin önemini vurgulamış. Bila yazısında “PKK ne karşılığında silah bırakacak” diye sorarak, Apo’nun serbest kalması ve bölgesel Kürt yönetimi kurulması ihtimalleri üzerinden yaşanılanların ve hükümetin söylemlerinin doğrultusunu işaret etmiş.

Fikret Bila’nın bugünkü köşe yazısından satırbaşları:

Aktörlere bakalım

Atalay’ın telaffuz ettiği aktörlere bakalım...
PKK, terör eylemlerine, terörün siyasetine ve ticaretine tüm hızıyla devam ediyor. Asker ve polise saldırılar sürüyor, mayınlar döşeniyor, adam kaçırmalar, yol kesmeler, patlayıcı ve uyuşturucu üretimi ve nakillere devam ediyor. Son olarak Diyarbakır’da 29 ton esrar yakalandı.
Kuzey Irak’ta Barzani yönetimi, PKK’ya karşı parmağını kımıldatmıyor. Aksine lojistik olanakları aynen devam ediyor. PKK’lılar, Kuzey Irak’ta istedikleri gibi faaliyetlerini sürdürüyorlar.
ABD’nin de Kuzey Irak’ta PKK diye bir derdi yok. Onlar da izlemeyi sürdürüyorlar.
Danimarka, Hollanda gibi ülkelerin de PKK’yla bir sorunları yok. Bir ROJ TV davası yılan hikayesine dönmüş halde sürüp gidiyor. Norveç, Oslo’da masa açmak dışında bir faaliyet içinde değil.
ABD dahil Avrupa ülkelerinin silah bırakmaktan anladıkları, Türkiye’nin masaya oturup PKK’yla siyasi bir anlaşmaya varması...
Böyle bir anlaşmanın, PKK’nın, Türkiye’nin koşullarını kabul edip silah bırakması olmayacağı da izaha gerek olmayacak kadar açık.

Geriye kalıyor Öcalan

Açlık grevleri Öcalan’ın yeniden tek lider olduğunu tescil ettirdi. Zaten açlık grevlerinin amacı da buydu...
Öcalan’la müzakerenin en doğru yol olduğunu Kandil de BDP de her fırsatta zaten dile getiriyorlar.
İmralı ile yapılacak müzakere sonucu PKK’ya silah bıraktırılacaksa, bu hangi koşullarda sağlanacak?
Öcalan’ın birinci önceliği kendisi...
Aşamalı olarak serbest bırakılmayı hedefliyor.
Sonra genel af, Kürtçe eğitim, Güneydoğu’da Kürt meclisi, hükümeti, yargısı, polisi, askeri, okuluyla en azından Kuzey Irak Bölgesel Kürt Yönetimi’nin kurumları gibi kurumlar kurulmasını ve kabul edilmesini istiyor.
Görüşmeler devam ederken terör eylemlerinin sürmesinin doğal karşılanması da beklentileri arasında ki, Atalay da, “hem müzakere hem mücadele” dediğine göre bu durum pek yadırganmıyor.
Bütün bunlar PKK’ya neyin karşılığında silah bıraktırılacak sorusunu ilk sıraya yerleştiriyor.

Bila yazısını bu şekilde bitirmiş. Belki Bila açık şekilde dile getirememiş ama 30 bin kişinin ölümünden sorumlu kişiden bir 'Milli Kahraman' çıkartılmaya çalışıyor. Bu senaryoyu açlık grevlerinde açıkça gördük, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ın "Bende olsam dağa çıkardım, Abdullah Öcalan 5 vakit namaz kılan biriydi" gibi söylemleri sanki dün söylenmiş gibi kulaklarımızda. Bunlarda hükümetten bebek katiline güzellemeler olsa gerek. (BCE)
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com