"Öcalan'a Siyaset yolu açıldı"

"Öcalan'a Siyaset yolu açıldı"
Bu şok iddia Emre Uslu'dan geldi. Uslu, "Demokratikleşme paketi ile Öcalan'a Siyaset yolu açıldı" dedi.

Emre Uslu Demokratikleşme paketi ve dershanelerin kapatılmasının Oslo görüşmelerinin bir sonucu olduğunu ve süreç sonunda Öcalan'ın hapisten çıkarılacağını ve PKK'nın siyasal bir örgüt olarak kabul edileceğini en sonunda da bölgenin tamamamen silahlı PKK'ya teslim edileceğini söyledi.

Uslu, "Medya bunu sürpriz diye duyurmuş. Ancak paket açıklandığından bunun böyle olacağı belliydi.

Paketteki kritik maddelerden biri de 'eş başkanlık sistemi'nin getirlilmesi. Bundan sonra Öcalan bir partinin eş başkanı olarak siyasete girecektir. Böylece Öcalan artık bir terör örgütü lideri değil bir siyasi parti lider olarak anılmaya başlayacaktır.

Türkiye'nin bir terör örgütü liderini cezaevinde tutması mümkün iken bir 'siyasi parti liderini' cezaevinde tutması mümkün olmayacaktır.

Oslo mutabakatı adım adım uygulamaya konuluyor. Bu mutabakatın bir ayağıda, yerel yönetimlerin güçlenidirilmesi, eğitimin yerelleşmesi, bölgenin PKK'ya terk edilmesi, PKK'nın önündeki engellerin  kaldırılması maddleri varken, diğer ayağında da Öcalan'ın hapisten çıkarılması için gerekli altyapı düzenlemelerinin yapılması, PKK'nın siyasal bir örgüt olarak kabul edilmesi ve en sonunda da silahlarıyla birlikte gelip bölgeyi teslim alması karara bağlandı.

Bütün bunları gelecek beş yıl içinde göreceğiz..

Demokratikleşme pakatinde sürpriz diye sunlulan Öcalan ve PKK'ya siyaset yolunun açılması kararı da esasen bir Oslo sürprizi."
dedi.(MUE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com