Öcalan'dan BDP'li kadınlara 'özel' talimat!

Öcalan'dan BDP'li kadınlara 'özel' talimat!
Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Kadın Meclisi'nin 2. Olağan Kongresi, Ahmet Taner Kışlalı Spor Salonu'nda başladı.

Kongreye kaldığı İmralı Cezaevi'nden bir mesaj yollayan Abdullah Öcalan, Paris'te öldürülen 3 PKK'lı kadından biri olan Sakine Cansız'ın hayatının kadının özgürleşmesine örnek olduğunu söyledi. Öcalan, "Sakine'nin hesabını sormalı, açığa çıkarmalısınız." dedi.

Kadınların örgütlenmesinin en büyük umutlarından birisini oluşturduğunu dile getiren Öcalan, kadın özgürlüğünün topraktan, kültürden daha önemli olduğunu savundu. "İradeniz dışında evliliklere izin vermemelisiniz. Kimsenin sizi mal gibi satmasına izin vermemelisiniz. Sizin yeriniz sadece eviniz değil. Siz her yerde olmalısınız, söz sahibi olmalısınız, her yerde kadınlar konuşmalı. Kadın özgürlükçüsü olmak lazım. Kadına biçim vermeyi ahlaksızlık sayıyorum." diyen Öcalan, "Kadınsız yaşam olmaz ama mevcut kadınla da yaşanmaz tezimi koruyorum." dedi.
 
Kadın özgürlük mücadelesi olmasaydı kadınların köle olarak yaşamaya devam edeceğini dile getiren Öcalan, "Sakine'nin hayatı örnektir. Kadının özgürleşmesi Sakine'nin mücadelesidir. Sakine'nin hesabını sormalı, açığa çıkarmalısınız. Barış kadının en çok serpileceği bir dönemdir. Sürekli yoğun barış militanlığı yapılmalı. Kadının barış hareketine militan düzeyde katılması önemlidir. Barış ve demokrasi hareketlerine ilgi gösterin, öncülük edin, barış kadın işidir. Barış ve demokrasiye öncülük ederseniz militan bir kişilik yaratırsınız. Kadın insan haklarının ve demokratikleşmenin teminatıdır. Kadın eksenli olmayan gelişmeler başaramaz. Kadını özgür olmayan bir halk, özgür olamaz." diye konuştu. (BCK)

Etiketler: ,
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com