"Öcalan'ın arkasındayız"

"Öcalan'ın arkasındayız"
Demirtaş 'İmralı'ya gidecek heyet belli' dedi.

BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, İmralı'da Abdullah Öcalan ile görüşecek ikinci heyetin hazır olduğunu söyledi.

Barış sürecinin sekteye uğramaması için uğraş verdiklerini belirten Demirtaş, "Barışı içtenlikle istiyoruz. Masanın iki tarafında Başbakan olursa müzakere olmaz. Öcalan'ın fiziki koşullarının müzakere için yeterli olmadığını söylüyoruz. Masanın diğer ucunda da konunun siyasi muhatabı olmalı" dedi.

Batman'da BDP'nin 2'inci Olağanüstü İl Kongresi bir düğün salonunda gerçekleştirildi. Türk Bayrağı'nın da bulunduğu salona, 'Kürt kadın siyasetçilerine yönelik katliamı kınıyoruz', 'Paris'te katledilen üç kadın siyasetçisine atfettiğimiz 2. Olağanüstü kongremize hoş geldiniz', 'Tutuklamalarla bu halkı bitiremezsiniz' yazılı pankartlar asıldı.

Kongrede Kürtçe konuşan BDP Batman Milletvekili Ayla Akat, bir süre önce Milletvekili Ahmet Türk ile İmralı'da Abdullah Öcalan ile yaptığı görüşmede Öcalan'ın Kürt kadınlarına selam gönderdiğini belirterek, "Biz de buradan İmralı'ya selam gönderiyoruz" dedi.

DEMİRTAŞ: TÜM GÜCÜMÜZLE ÖCALAN'IN ARKASINDAYIZ

BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, 1920'lerden beri Kürt halkının sıradan gün görmediğini savunarak, "25-30 yıl önce buralarda bir başçavuş, bir Cumhurbaşkanı gibiydi. Buralarda bir başçavuş kral gibiydi. Bunları yakın geçmişte yaşadık. Kürt halkı, bugün Genelkurmay Başkanı'nı bile takmayacak hale geldi" diye konuştu.

Demirtaş yeni süreçten söz edildiğini ancak ne Batman, ne Hakkari ne de mahkeme salonlarına bu sürecin yansımasını henüz görmediklerini kaydederek şunları söyledi:

"İmralı sürecini canı gönülden destekliyoruz. Öcalan'ın arkasındayız. Ona güvenimiz tamdır. Bunun için üzerimize düşeni elbette göstereceğiz. Deniliyor ki; parti, Kandil ve Avrupa başka düşünüyor. Maalesef onlar partimizin ruh halini bilmeyecek durumdalar. Biz parti olarak tam gücümüzle Öcalan'ın arkasındayız. Öcalan'ı bu hükümet Kürtlere karşı kullanacak diyenlere de bir çift sözümüz var; Öcalan, Ortadoğu'nun politikasını önceden bilen liderdi. 'O'nu Kürtlere karşı enstrüman olarak kullanacağız' diyenlere de pes doğrusu. Sayın Öcalan, beton çukurda sizden daha iyi siyaset yapıyor."

'İKİNCİ HEYET İMRALI'YA HAZIR'

Demirtaş, Abdullah Öcalan ile görüşmek üzere İmralı'ya gidecek ikinci heyetin hazır olduğunu belirterek sözlerini şöyle sürdürdü:

"Yakında bazı gelişmeler olacak. İkinci heyet Öcalan'la görüşüp kamuoyuyla bazı görüşmeleri paylaşacaktır. Ahmet Türk ile Ayla Akat, görüşmesinde Öcalan'ın bir çözüm kararlığında olduğunu görmüşlerdir. Fakat dışarıya söylenmiş henüz bir söz yoktur. Partimiz yeniden İmralı'ya gitmeye hazırdır. Birileri kriz yaratıyor. Bunların kesinlikle bizimle ilgisi yok.

Krizdeki bir nedeni de Paris'teki olayın henüz aydınlatılmamasıdır. Aydınlatılması da süreç için çok önemlidir. Biz içten barışı istiyoruz. Süreç sekteye uğramasın diye de çaba gösteriyoruz. Öcalan'ın da dahil olacağı bir müzakere istiyoruz. Silahlar sussun istiyoruz. Müzakerelerin başlangıç aşamasındayız.
"(MUK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com