Öcalan'ın çağrısı üzerine harekete geçtiler

Öcalan'ın çağrısı üzerine harekete geçtiler
Öcalan'ın ‘Kendiniz yapın’ çağrısına kulak veren Liceliler, Kürtçe okul inşaatının temelini attı. Doğu ve Güneydoğu'daki Cemaat yapılanmasından rahatsız olan Öcalan, "alternatif" çağrısında bulunmuştu.

TÜM KÖYLER YAPABİLİR  

Özgür Gündem gazetesinden Nurcan Yalçın'ın haberine göre, okulda "Kurmancî" ve "Kirmançkî" eğitim verilecek. Okul binası yalnızca eğitim için değil aynı zamanda toplumsal sorunların tartışıldığı bir komün merkezi olacak. Okulun yapımında görev alan Mehmet Tanrıverdi ve Cemal Taşkaya, “Köy komisyonuyla bunları yapabiliyorsak, tüm köyler de yapabilir” diyerek çağrıda bulundu.

Haberde şu ifadelere yer verildi:

KÖY KARARLARINI ALACAĞIZ

"İnşaatı yapılan okulda, yalnızca Kürtçe eğitim çalışmaları olmayacak. Dört katlı binada farklı kültürel ve sosyal aktivitilerin de gerçekleşeceğine işaret eden köylülerden Cemal Taşkaya, köy halkının bir araya geleceği alanlar yaratarak, daha komünal bir yaşama adım atılacağının da altını çizdi. Taşkaya, “Okul sayesinde köy halkıyla bir araya geleceğiz ve bazı fikirler üzerinde tartışma yürüteceğiz. Bu konular köy adına alınan kararlar olacak ve biz burada ‘ne yapabiliriz, köyümüz için daha iyi nasıl fikirler üretebiliriz?’ soruları üzerinden tartışma yürüteceğiz” sözleriyle, köy okulunun aynı zamanda özyönetim açısından oynayacağı role de dikkat çekti." (MUK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com