Oda başkanları büyüme rakamlarını değerlendirdi

Oda başkanları büyüme rakamlarını değerlendirdi
ASO Başkanı Özdebir:

ANKARA (AA) - Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkanı Nurettin Özdebir, 2013'te Türkiye'nin Orta Vadeli Program'da (OVP) belirtilen yüzde 3,6 büyüme hedefini geçtiğini, bu yılki hedefin de yüzde 4 olduğunu belirterek, "Bu yılın ilk çeyreğinde büyümenin çok zayıf kalacağını düşünüyoruz. Ancak, yılın geri kalan kısmında bu tablo değişebilir ve hedefe yaklaşılabilir" ifadesini kullandı. 

Özdebir, yazılı açıklamasında, Türkiye'nin, bir seçimi daha demokratik olgunlukla geride bıraktığını, "artık herkesin işine bakmasının zamanının geldiğini" ifade etti.

2013 yılı 4. çeyrek ve yıl sonu büyüme rakamlarının beklentilere uygun gerçekleştiğini dile getiren Özdebir, şunları kaydetti:

"2013 yılı büyümesi, OVP'de belirtilen yüzde 3,6'yı geçmiştir. Bu yılın hedefi de yüzde 4'tür. Bu yılın ilk çeyreğinde büyümenin çok zayıf kalacağını düşünüyoruz. Ancak, yılın geri kalan kısmında bu tablo değişebilir ve hedefe yaklaşılabilir. 4. çeyrekte iç talebin büyümeye katkısında 3. çeyreğe göre bir artış olmuştur. Diğer yandan ihracatta yılın 3. ve 4. çeyreğindeki düşüş, dış ticaretin büyüme üzerindeki olumsuz etkisini artırmıştır. Bu veriler, 2013 yılında büyümenin iç talep artışından kaynaklandığını göstermektedir. Alınan tedbirler nedeniyle iç talep artışının bu yıl geçen yıla göre daha sınırlı kalacağını söyleyebiliriz. Yılın ilk iki ayına ilişkin dış ticaret verileri, bu yıl dış talebin büyüme üzerindeki etkisinin geçen yıla göre daha olumlu olacağı beklentilerini güçlendirmektedir." 

Geçen yılın son iki çeyreğinde imalat sanayindeki büyümenin genel ekonomik büyümenin üzerinde olduğuna dikkati çeken Özdebir, bu durumun sanayiciler olarak kendilerini memnun ettiğini belirtti.  "Sanayi Türkiye'de yeniden ekonomik büyümenin lokomotifi haline gelmiştir" diyen Özdebir, bunun devam etmesi için başta ekonomi yönetimi olmak üzere herkesin yeniden üretime, yatırıma odaklanması gerektiğini ifade etti. 

- "Önemli bir başarı"

Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Salih Bezci de geçen yılın 4. çeyreğindeki yüzde 4,4'lük büyüme oranının dünyadaki ekonomik gelişmeler dikkate alındığında "önemli bir başarı" olarak değerlendirilebileceğini kaydetti. Bezci, Türkiye'nin 2013'teki yüzde 4 büyüme oranını "yüz akı bir büyüme rakamı" olarak nitelendirdi.

Türkiye'nin 2009'dan itibaren büyüme çizgisini aşağıya indirmemeyi başardığına dikkati çeken Bezci, "Küresel ekonomi bizim gibi gelişen ülke ekonomileri için zor bir süreç yaşadığı halde Türkiye’nin yüzde 4 büyüme sergilemesi çok önemlidir. Türkiye bu açıklanan verilerle 820 milyar dolarlık bir ekonomik büyüklüğe ulaşmıştır" değerlendirmesinde bulundu.

Ülkenin verimliliğe dayalı bir büyüme sürecine girmesi için Ar-Ge yatırımlarını artırması gerektiğini de belirten Bezci, Ar-Ge harcamalarının artmasının ekonomik büyümenin sürdürülebilmesi açısından riskleri azaltacağını ifade etti.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com