Oda Tv davasında 4 kişi tahliye edildi

Oda Tv davasında 4 kişi tahliye edildi
Ahmet Şık ve Nedim Şener yargılandıkları Oda Tv davasının 11. duruşmasında tahliye edildi.

Oda TV davasının11. duruşmasında 4 flaş tahliye gerçekleşti. Gazeteci-yazar Ahmet Şık ve Milliyet gazetesi yazarı Nedim Şener tahliye edildi.

HABERİN VİDEOSU İÇİN TIKLAYIN!

Şener ve Şık için 375 gün sonra tahliye kararı çıktı. Coşkun Musluk ve Sait Çakır tahliye kararı verilen diğer iki isim. Tartışmalı 4+4+4 eğitim sisteminin komisyondan geçmesinden bir gün sonra Sivas davasının görülmesinden bir gün önce tahliyelerin gerçeklemesi de oldukça manidar...

HABERİN VİDEOSU İÇİN TIKLAYIN! (ARŞİV)

Mahkeme Şık, Şener, Musluk ve Çakır'ın tutuklu kaldıkları süre ve suç vasfının değişme ihtimalini göz önüne alarak oy birliğiyle tahliyelerine karar verdi.

Ergenekon soruşturması kapsamında aralarında gazeteciler Nedim Şener ile Ahmet Şık’ın da bulunduğu 10'u tutuklu 13 sanık hakkında görülen Oda TV davasının 11. duruşmasında tutuklu sanıklar Ahmet Şık, Nedim Şener, Coşkun Musluk ve Sait Çakır'ın tutuklu kaldıkları süre ve suç vasfının değişme ihtimalini göz önüne alarak oy birliğiyle tahliyelerine karar verdi.

6 SANIĞA TAHLİYE YOK

Mahkeme aralarında Yalçın Küçük ve Soner Yalçın'ın da bulunduğu 6 tutuklu sanığın ise tutukluluk halinin devamına hükmetti. Mahkeme tutukluluğun devamı kararına, 'tüm deliller birlikte değerlendirildiğinde kuvvetli suç şüphesini gösteren olguların bulunması, delillerin henüz tamamen toplanmamış olması ve dosyadaki dijital verilerle ilgilii henüz bir bilirkişi raporunun sunulmamış olması'nı gerekçe gösterdi. Mahkeme kararını açıklamak için sadece sanık avukatlarını salona alırken sanık yakınları ve basın mensupları içeri alınmadı.

İLK HABER KIZINA

Tahliye kararını dışarda bekleyen avukatlardan öğrenen sanık yakınları sevinç gözyaşları döktü. Ahmet Şık'ın eşi Yonca Şık tahliye kararını öğrenir öğrenmez kızları Mina'yı arayarak mutlu haberi verdi. Adliye önünde bir süre bekleyen sanık yakınları ardından tahliyelerin gerçekleşeceği Silivri Cezaevi'nin yolunu tuttu. Adliye önünde konuşan Ahmet Şık'ın kardeşi Bülent Şık kararın kendileri için süpriz olduğunu belirterek, "Annem ve babam bu duruma çok üzülüyorlardı. Onlar içinde çok güzel bir haber oldu bu" dedi. Nedim Şener'in eşi Vecide Şener ve Ahmet Şık'ın eşi Yonca Şık ise kameralara konuşmak istemedi.

18 HAZİRAN'A ERTELENDİ

Mahkeme ayrıca,dava dosyasındaki dijital verilerle ilgili bilirkişi raporu hazırlayacak olan TÜBİTAK'a olası gecikmenin önlenmesi amacıyla raorun en hızlı şekilde hazırlanması için yeniden müzekkere yazılmasına karar verdi. Duruşma 18 Haziran'a ertelendi.

AHMET ŞIK'IN ANNESİ: HİÇ ÜMİDİM YOKTU, SEVİNÇTEN UÇUYORUM

İSTANBUL 16'ncı Ağır Ceza Mahkemesi'nin OdaTV davası kapsamında tutuklu yargılanan sanıklardan gazeteci oğlu Ahmet Şık'ın tahliye edildiğini öğrenen Antalya'daki annesi Fatma Şık, sevinç gözyaşı döktü. Fatma Şık, oğlunun bugün tahliye edileceğine ilişkin hiç ümidinin olmadığını, haberi alınca sevinçten uçtuğunu söyledi.

Konyaaltı'ndaki evinde oturan 64 yaşındaki Fatma Şık, bugün saat 17.00 sıralarında, savcının oğlu Ahmet Şık'ın tutukluluk halinin devamını talep ettiğini öğrendiğini belirterek, "Bu haber üzerine elim kolum bağlı kaldı. Hiç ümidim yoktu. Saat 18.15 sıralarında büyük oğlum (Bülent Şık) aradı, Ahmet'in tahliye edildiğini söyledi. Sevinçten uçuyorum, konuşamıyorum, ne diyeceğimi bilemiyorum" dedi.

Ahmet'in tahliye edilmesi halinde kurban keseceğine ilişkin adakta bulunduğunu belirten Fatma Şık, "Yarın kurban keseceğim. Ahmet kurban kesmemi istemiyor. 'Ben görmeyeyim' diyor. O gelmeden kurbanımı keseceğim, hazırlayacağım" diye konuştu.

Duruşmayı izlemek üzere İstanbul'a giden Ahmet Şık'ın Akdeniz Üniversitesi'nde öğretim üyesi olan ağabeyi Yrd. Doç. Dr. Bülent Şık da DHA muhabirine telefonda, bugün avukat Fikret İlkiz'in tüm sanıklar adına çok iyi bir savunma yaptığını, basın özgürlüğü konusunda çok iyi hazırlanmış bir konuşma yaptığını belirterek, "Bu savunma üzerine tahliyeyi beklemeye başladım. Dava bitmiş değil ama bu önemli bir adımdır. Bunca zamandır, yazılan çizilenlerden, iddianamede yer alanların dışında hiç bir somut delil sunulamadı. Somut delil bulunamamasının da tahliyelerde etkili olduğunu düşünüyorum" dedi.

Radikal Yazarı Oral Çalışlar CNN Türk ekranlarından tahliyeleri değerlendirdi. Çalışlar şöyle konuştu:

"Hepimize geçmiş olsun diyorum, başta gazeteci arkadaşlarımıza. Seviniyoruz ama bu sevinç yeterli değil. Diliyoruz ki bu baskılar bir an önce son bulur. Bir yıldır anlamsız yere hapis yattılar. Arkadaşlarımıza ve ailelerine geçmiş olsun diyorum. Umuyoruz bu tutuklamalar ve mahkemeler bir düzene kavuşsun. Maalesef Hükümetten gelen açıklamalar da pek sevindirici değil. Ahmet ve Nedim'e hepimize geçmiş olsun diyorum."

Gazeteci Ertuğrul Mavioğlu da tahliyeleri yorumladı:

"İlk başlangıçta bu suçlamaların bir şaka olduığunu düşünmüştüm. Ahmet, Nedim ve diğerlerine dair o kadar çok spekülasyon ve karalama kampanyaları yapıldı ki herkes acaba bilmediğimiz bir takım deliller mi var dedi. Ama görüldü kü gazetecilik mesleğinin yargılandığı bir dava olarak görüldü bu dava. Hiç yargılanmaması gereken bu arkadaşlarımızın tahliyesi bu anlamda çok manidar.

Bu insanları içeri atmaları ibreti alemlikti. Gözdağı vermek içindi. İçeri atmakla kalmadılar ve kitap operasyonu düzenlediler. Çok sayıda insan da bundan ciddi oranda etkilendi. Kitapları indirmekten korktu insanlar. Bu korku ikliminin yaratılmasında bu dava çok etkili oldu. Bu korku iklimi ne kadar süre içerisinde dağılacak emin değilim açıkçası."


Ahmet Şık ve Nedim Şener'in arkadaşları da canlı yayında duygularını anlattı:

"Biz Ahmet'i ve Nedim'i meslektaş olarak tanıdık. Dink davasındaki üstün çabalarından tanıdık, faili meçhul cinayetlerdeki azimlerden tanıdık."

Nedim Şener'in eşi Vecide Şener canlı yayında duygularını paylaştı:

"Çok mutlu ve çok şaşkınım. Baştan beri istediğimiz tutuksuz yargılanma noktasına geldik. Çok heyecanlıyım. Başından beri bekliyorum ve umutluyum. Şu an Çağlayan adliyesindeyim ve Silivri'ye Doğru yola çıkacağım."

"Sanıyorum bütün tutuklulara verilen destek, özellikle yabancı basının sürekli Nedim ve Ahmet'i sormasını da çok büyük bir etken olarak düşünüyorum."

"Bunu kimsenin yaşamasını istemem. Bu kadar deteğe rağmen çok yıprandık. Hangi tarafı teselli edeceğinizi şaşırıyorsunuz. Her zaman hakimlerin savcıların ve iddianameyi hazırlayanların çok daha tutarlı donelerinin olması lazım ki ellerinde bu uzun tutukluluklar devam etmesin."


Hürriyet gazetesi yazarı Taha Akyol şunları söyledi:

Tahliye bende hiç sürpriz etkisi yaratmadı. Bundan önceki duruşma öncesinde de tahliyeler çıkar diye bekledik.

Bugün tahliyeler oldu ve sabah saat 10:00'da HSYK'da konusu basın özgürlüğü ve koruma tedbirleri olan bir sempozyum düzenleniyor ve burada AİHM yargıçları seminerler veriyorlar.

AİHM'nin emsal kararları ortaya çıkmaya başladı. Bu iki gazetecimizden ismen bahseden bir rapor yazıldı AİHM'de. Dolayısıla görüşmüştür ki tahliye bugün çıkmasaydıu yasa çıktığında bu tahliyeler olacaktı.

Bundan sonra süreç nasıl devam eder?

"Diğer davalarda da tahliyeler olacağı kanaatindeyim. Nedim ve Ahmet, siz gazetecilik yapıyorsunuz. Falanca maddeyi ihlal ettiler diye tutuklanmadılar. Ergenekon üyesi iddiasıyla tutuklandılar. Diğer tutukluluklarda da emsal olabilecek bir karardır."


Şener'in avukatı Nurcan Bayraktar konuştu:

Aslında tebrik edilecek olan hukuk devleti. Hukuka olan inancımızın tekrar gelebnilecek olması. Davanın açıldığı 12 eylülden beri bu kararı bekliyoruz. Çapraz sorgu ve yeniden alınan ifadeler ve savunmalar sonucunda tahliyelerine karar verildi.

Karar gerekçesi ise suç vasfının değişme ihtimali ve tutukluluk süreleri olarak ifade edildi.

Kararda deniyor ki: "Sanıkların ayrı ayrı tahliyelerine karar verilirken sınırlama da görülmüyor (Yurt dışı yasağı ve benzeri yasaklar anlamında).

Oda Tv'deki diğer tutuklu sanıkların avukatlarınca yaptırılan bilirkişi incelemeleri var. Oda Tv'de bir diskte bulunan dosyaların virüsle bilgisayara gönderildiğini saptayan raporlar vardı.

Mahkeme bunları kabul etmediği için bilirkişi isteyerek geçen hafta bunları teslim etti. İnceleme hazirana kadar sonuçlanırsa diğer sanıkların da durumları netleşir ve umarım özgürlüklerine kavuşurlar. (NSE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com