Oda TV davasında son dakika!

Oda TV davasında son dakika!
Sanık avukatlarının reddi hakim talebi kabul edildi.

''Ergenekon'' soruşturması kapsamında Odatv'de yapılan aramalar sonrasında gazeteciler Ahmet Şık, Nedim Şener ve Soner Yalçın'ın da aralarında bulunduğu 12'si tutuklu 14 sanık hakkında açılan davanın görülmesine başladı.
 
Sanık avukatlarının reddi hakim talebi ise tabul edildi.
 
Çağlayan'daki İstanbul Adalet Sarayı'nda faaliyet gösteren Özel Yetkili İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesi'nde 22 Kasım'da görülmesine başlanacak olan davanın duruşmasının, diğerlerine oranla daha büyük olan 1. Ağır Ceza Mahkemesi salonunda yapılacağı öğrenildi. Duruşmanın, sesli ve görüntülü olarak kaydedilmesinin planlandığı bildirildi.
 
Davanın 134 sayfalık iddianamesinde, ''Ergenekon Silahlı Terör Örgütü''ne yönelik yapılan soruşturma kapsamında örgütün yönetici kadrosunda olduğu tespit edilen Prof. Dr. Yalçın Küçük'ün, ''silahlı terör örgütü kurma'' suçundan İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nce 2009'da açılan davada tutuksuz yargılandığı hatırlatılıyor.
 
ERGENEKON'UN MEDYA YAPILANMASINI YÜRÜTTÜ
 
Soner Yalçın ve Odatv çalışanlarına yönelik teknik takip çalışmaları devam ederken tutuksuz olarak yargılanan Yalçın Küçük'ün örgütün amaç ve hedefleri doğrultusundaki faaliyetlerine aktif olarak devam ettiğinin belirlendiği kaydedilen iddianamede, Küçük'ün bir yandan ''Ergenekon Silahlı Terör Örgütünün'' medya yapılanması ve siyaset dünyasına yön verilmesi faaliyetlerini yürütürken, diğer taraftan da darbe zemini oluşturmak maksadıyla alenen darbe söylemlerinde bulunduğu anlatılıyor.
 
İddianamede, Küçük'ün alınan ifadesinde her ne kadar hakkındaki iddiaları kabul etmese de Odatv adlı internet sitesinin imtiyaz sahibi Soner Yalçın ve Odatv çalışanları ile örgütsel irtibatının bulunduğunun tespit edildiğine yer verilerek, Odatv'nin çalışanlarına verdiği talimatlarla internet sitesinin yayınlarını örgütün amaç ve hedefleri doğrultusunda yönlendirdiğine dair çok sayıda delil elde edildiği belirtiliyor.
 
GİZLİ BELGELER ODA TV'DE
 
Şüpheli Barış Terkoğlu'nun iş yeri olan Odatv'den ve ikametinden örgütsel dokümanların, TSK ve MİT'e ait devletin güvenliği açısından gizli kalması gereken belge ve diğer suç unsuru deliller ele geçirildiği belirtilen iddianamede, şüphelinin ''Ergenekon Silahlı Terör Örgütü'' üyesi olduğu ve örgütün medya yapılanması kapsamında faaliyetlerde bulunduğunun tespit edildiği anlatılıyor.
 
"AHMET ŞIK'A ÖRGÜTSEL DÖKÜMAN HAZIRLATILDI"
 
Soner Yalçın'ın örgütsel talimatlarının yazılı olduğu birçok belgede Ahmet Şık'ın örgüt faaliyetleri kapsamında yapması gereken görevlerin yazılı olduğu belirtilen iddianamede, Şık'ın ikametinden ele geçirilen dijital veriler üzerinde yapılan bilirkişi incelemeleri neticesinde, ''000KITAPSON'', ''Ahmet Kitap'' ve ''KİİTAPPPPPPPPPPPPP'' isimli 3 ayrı word dosyası bulunduğu, içeriklerine bakıldığında bu word dosyalarının ''İMAMIN ORDUSU'' başlıklı bir örgütsel doküman olduğunun tespit edildiği kaydediliyor.
 
Odatv'de yapılan aramalar sonucu elde edilen dijital verilerde de ''000KITAP'' adlı ''İMAMIN ORDUSU'' başlıklı bir örgütsel doküman elde edildiği kaydedilen iddianamede, ''Odatv ve şüphelilerden ele geçirilen delillere bakıldığında bu stratejinin aynen uygulandığı ve bu kapsamda Ahmet Şık'a 'İMAMIN ORDUSU' isimli örgütsel dokümanın hazırlatıldığı, ancak elde edilen delillerden Ahmet Şık'a hazırlatılan örgütsel dokümanın kitap olarak 'Emniyet Müdürü Sabri Uzun' ismi ile yayınlatılmasının planlandığı anlaşılmıştır'' deniliyor.
 
Kitap olarak yayımlanması planlanan örgütsel çalışmanın, ''Ergenekon'' davasının hukuki bir dava olmaktan öte siyasal bir dava olduğu, TSK ve yüksek yargı başta olmak üzere anayasal kurumların hedef alındığı tezleri işlenerek davanın kamuoyunda inanılırlığını ortadan kaldırmaya yönelik topluma yanlış bilgilendirme yapılmasının amaçlandığı ifade edilen iddianamede, şu görüşlere yer veriliyor:
 
''Bu kitap çalışmasında, hukuki çerçevede ve bugüne kadar şüphelilerden ele geçirilen somut delillerle yürütülmekte olan 'Ergenekon' soruşturması ve kovuşturmasının, Gülen cemaati tarafından yürütülen bir tertip ve düzmece olduğunun işlendiği, böylelikle soruşturmayı yürüten kurum ve çalışanlarına ağır iftiralarda bulunarak kamuoyundaki güvenilirliklerinin ortadan kaldırılmaya çalışıldığı ve nihai olarak davanın kıymetsizleştirilmesinin hedeflendiği anlaşılmıştır.
 
Ahmet Şık alınan ifadesinde her ne kadar ''İMAMIN ORDUSU'' başlıklı örgütsel dokümanı kendi başına hazırladığını beyan etmişse de, gerek Odatv'den ele geçirilen örgütsel notlar ve örgütsel dokümandaki notlar, gerek Ahmet Şık'tan ele geçirilen taslaklardaki notlar ve soruşturma kapsamında elde edilen diğer deliller, ''İMAMIN ORDUSU'' başlıklı örgütsel dokümanın sadece Ahmet Şık tarafından oluşturulmadığını, Ergenekon Silahlı Terör Örgütünün talimatları ve yönlendirmeleri doğrultusunda diğer şüphelilerle birlikte hazırlanan bir kitap çalışması olduğunu ortaya koymaktadır.''

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • YGS'de ek süre bugün son15 Ocak 2012 Pazar 10:57
 • 1 milyon 800 bin kişiye uyarı15 Ocak 2012 Pazar 10:48
 • Karayoluna ilginç kavşak15 Ocak 2012 Pazar 10:43
 • İsrail'in ABD'yi deli eden planı15 Ocak 2012 Pazar 10:40
 • Suriye'de genel af15 Ocak 2012 Pazar 10:37
 • Cinnet geçirip ailesini katletti15 Ocak 2012 Pazar 10:13
 • Önce kaptan terketti15 Ocak 2012 Pazar 10:07
 • Tartışılan oyun sahnede15 Ocak 2012 Pazar 09:57
 • Başkent'te kar devam edecek15 Ocak 2012 Pazar 09:48
 • Domuz gribi geri döndü15 Ocak 2012 Pazar 09:37
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com