Odatv davası olaylı başladı

Odatv davası olaylı başladı
Gazeteciler Nedim Şener, Ahmet Şık ve Soner Yalçın'ın sanık olarak yargılandığı Odatv davasının 15. duruşması tartışmalı başladı. Duruşma salonunun değiştirilmesi nedeniyle adliyede tartışma yaşandı.

İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davanın öncesinde Gazetecilere Özgürlük Platformu yaptığı basın açıklaması ile yargılanan gazetecilere destek verdi.
 
Duruşma salonunun değiştirilmesi ve küçük bir salon tahsis edilmesi nedeniyle adliyede tartışma yaşandı. Davaya katılan avukatlara sınırlama getirildi ve duruşmayı sadece 4 ajans muhabirinin izlemesine izin verildi.
 
Davanın tutuksuz sanıkları Ahmet Şık ve Müyesser Yıldız yoğunluk nedeniyle duruşma salonuna giremedi. Savcılık tarafından salona gireceklerin belirlenmesi için hazırlanan listede Ahmet Şık'ın avukatı olarak Hüseyin Korkmaz adı yer aldı. Şık, Hüseyin Korkmaz adında bir avukatı olmadığını ifade etti. Salona girmesi için adı okunan Ahmet Şık, "avukatlarım giremezken benim girmemin ne anlamı var" dedi.
 
Mahkeme Başkanı Mehmet Ekinci'nin kısıtlama koymadıklarını isteyenlerin salona girebileceğini söylemesinin ardından 20 kişi kapasiteli salonda yüzden fazla kişi duruşmayı izlemeye çalıştı.
 
"MİLLETİN YÜREĞİ BUGÜN ÇAĞLAYAN'DA VE SİLİVRİ'DE"
 
Duruşma öncesi İstanbul Adalet Sarayı önünde basın açıklaması yapıldı. Yapılan açıklamaya Gazetecilere Özgürlük Platformu, CHP Grup Başkanvekili Emine Ülker Tarhan ve Ankara Barosu Başkanı Metin Feyzioğlu da destek verdi.
 
Gazetecilere Özgürlük Platformu adına basın açıklamasını yapan Ümit Kurtulan, gazetecilerin siyasi iktidarın hoşuna gitmeyen yazılar yazdıkları gerekçesi ile yargılandıklarını belirterek, "Meslektaşlarımıza yöneltilen suçlamalara, dava dosyalarına sehven konulan düzmece nice delilin dayanak oluşturması bu davanın meşruluğuna gölge düşürmektedir" diye konuştu.
 
Tutuklu 30 gazetecinin de fotoğraflarının bulunduğu pankart, basın açıklaması sırasında yerlere serildi. Grup, "Hapisteki gazetecilere özgürlük" yazılı pankart açtı. Ümit Kurtulan'ın ardından açıklama yapan Ankara Barosu Başkanı Metin Feyzioğlu, "Milletin yüreği bugün Çağlayan'da Oda Tv Davasında, milletin yüreği bugün Silivri'de. Bellerine bomba mı sarmışlar? Ellerine tüfek mi almışlar? Karakol mu basmışlar ki Terörle Müdadele Kanunu'nu ihlalden yargılanıyorlar" dedi.
 
CHP'Lİ TARHAN: DAVALARIN İPİNİN KİMİN ELİNDE OLDUĞUNU BİLİYORUZ
 
CHP Grup Başkanvekili Emine Ülker Tarhan ise, davaların siyasi olduğunu belirterek, "Bu davaların ipinin kimin elinde olduğunu biliyoruz. Kurda kuzu postu giydirmek gibi görüyorum bu davaları. Postu kaldırdığınızda altından intikam, rövanş, nefret çıkıyor" dedi.
 
Davaların bir an önce sonlandırılması gerektiğini belirten Tarhan, "İktidarın Rektörlerinin karşısında ODTÜ'nün olduğunu düşünürsek, iktidar yargısının da karşısında gerçek gazeteciler olduğunu düşünürsek kimin kazanacağını biliyoruz demektir. Bugün olumlu bir karar çıkmasını diliyorum" diye konuştu. (CTK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com