Odatv davasında Deniz Baykal kararı!

Odatv davasında Deniz Baykal kararı!
Odatv davasında mahkeme heyeti, Deniz Baykal'ın talimatla Ankara'da tanık olarak dinleneceğini bildirdi.

"Ergenekon" soruşturması kapsamında Odatv'de yapılan aramalar sonrasında gazeteciler Ahmet Şık, Nedim Şener ve Soner Yalçın'ın da aralarında bulunduğu 13 sanık hakkında açılan davada, tutuklu sanıklar eski emniyet müdürü Hanefi Avcı ve Yalçın Küçük'ün bu hallerinin devamına hükmedildi.

İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmada tanık olarak dinlenilen sanık Yalçın Küçük'ün eski eşi Temran Küçük, sanıklardan Coşkun Musluk'un doktora öğrencisi olarak Küçük'ün evine gelip gittiğini söyledi. "Eğer Yalçın'a gelen giden herkes örgüt oluyorsa, bu adamın örgütünü buraya sığdıramazsınız" diyen Temran Küçük, "Ona bakarsanız, Başbakan'ın danışmanı Yiğit Bulut, bir süre günde üç kez telefon eder, bizim evimizden çıkmazdı. Yalçın Küçük'ü sık sık ziyaret eder, alır yemeğe götürürdü" diye konuştu.

Temran Küçük'ün ardından duruşmada avukat Dilek Helvacı, avukat İrem Çiçek ve Ayşegül Kibaroğlu tanık sıfatıyla ifade verdi. Tanık beyanlarından sonra söz alan tutuklu sanık Yalçın Küçük, "Biz cumhuriyeti savunduğumuz için buradayız. Bizim bir tek suçumuz var, cumhuriyeti savunmak. Siz bizi çıkaramazsınız. Biz cumhuriyetin kurtuluşuyla çıkarız. 1927'de de vermedik şimdi de vermeyeceğiz. Biz bu cumhuriyeti savunacağız" dedi. Sanık Hanefi Avcı da hakkındaki iddiaları kabul etmeyerek, "Bu davada yardım ettiğim söylenen herkes serbest, bir ben tutukluyum. Burada Ergenekon'a yardım etmekten, 9. Ağır Ceza Mahkemesi'nde Devrimci Karargah'a yardımdan yargılanıyorum. Ankara'da da TİKKO'ya yardım etmekle yargılandım, dava ertelendi" diye konuştu. Avcı, bir insanın, birbirinden bu kadar farklı ideolojilerdeki örgütlerle aynı anda irtibatlı olmasının imkansız olduğunu ifade ederek, "Bu iddiaların tezgah olduğu çok açık. Bunu herkes biliyor ama susuyor. Bile bile lades, ahlaksızlığın zirvesidir. Bu komployu yapanlar da buna kimsenin inanmadığını biliyor" dedi.

Soner Yalçın'ın avukatı Duygun Yarsuvat ise Yalçın'ın adli kontrol tedbirinin kaldırılmasını istedi. Nedim Şener'in avukatı Nurcan Bayraktar da Deniz Baykal'ın Ankara'da değil burada mahkeme huzurunda dinlenilmesini talep etti.

Baykal, Ankara'da ifade verecek

Taleplerin ardından duruşmaya ara verildi. Aradan sonra taleplere ilişkin kararını açıklayan mahkeme heyeti, tutuklu sanıklar Hanefi Avcı ve Yalçın Küçük'ün bu hallerinin devamını kararlaştırdı. Heyet, Soner Yalçın'ın adli kontrol tedbirleri kapsamında her hafta karakola giderek imza verme kararının kaldırılmasına hükmetti.

Bazı sanık ve avukatlarının, CHP Antalya Milletvekili Deniz Baykal'ın tanık olarak Ankara'da değil mahkeme huzurunda dinlenilmesi talebini reddeden mahkeme heyeti, sanık Nedim Şener'in, soruşturma aşamasında iletişim tespiti yapan polislerin tespit edilerek mahkemede dinlenilmesi talebini de kabul etmedi.

Heyet, İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nden, Ergenekon davasında verilen karar ile yazılacak gerekçeli kararın istenmesine hükmederek, duruşmayı 12 Aralık'a erteledi.

(DSE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Fox TV’ye çirkin saldırı14 Ocak 2015 Çarşamba 12:55
 • Yandaş medya açık açık hedef gösterdi14 Ocak 2015 Çarşamba 12:45
 • Havuz yazarı konferanstan kovuldu13 Ocak 2015 Salı 13:24
 • Economist: Türk medyası için zor zamanlar09 Ocak 2015 Cuma 11:04
 • “AKP basını bitirdi“09 Ocak 2015 Cuma 10:26
 • "Bu ayıp, bu kan asla temizlenemeyecek"08 Ocak 2015 Perşembe 16:50
 • Atilla Taş'tan olay yaratan 'Yüce Divan' tweeti!06 Ocak 2015 Salı 11:11
 • Hülya Avşar'dan Sözcü'ye dava!25 Aralık 2014 Perşembe 10:49
 • Milliyet'te deprem, hangi isimlerin görevine son verildi?17 Aralık 2014 Çarşamba 11:27
 • Abdülkadir Selvi'nin kafası karıştı15 Aralık 2014 Pazartesi 10:54
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com