ÖDEMİŞ’TEKİ ORGANİK KUZU TANITIMINDA ORGANİK DONDURMA İKRAM EDİLDİ

ÖDEMİŞ’TEKİ ORGANİK KUZU TANITIMINDA ORGANİK DONDURMA İKRAM EDİLDİ
ÖDEMİŞ’TEKİ ORGANİK KUZU TANITIMINDA ORGANİK DONDURMA İKRAM EDİLDİ

İZMİR - Ege Üniversitesi’ne bağlı Ödemiş Meslek Yüksek Okulu ve Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü işbirliği ile sürdürülen organik etlik piliç ve organik toklu kuzu üretimi okul bahçesinde yapılan bir toplantı ile tanıtıldı.
Törene İl Tarım Müdürü Ahmet Güldal, Ege Üniversitesi Ödemiş Meslek Yüksek Okulu Müdürü Prof. Dr. Yılmaz Şayan, İlçe Tarım Müdürü İbrahim Altıntaş, Emniyet Müdürü Levent Akbaş, Sağlık Grup Başkanı Dr. İbrahim Telliel, Süt Üreticileri Birliği Başkanı Halil Deveci, bazı daire müdürleri, çevre ilçelerin tarım müdürleri, banka müdürleri, öğretim üyeleri, çiftçiler ve iş adamları katıldı.
Törene katılan davetliler önce üretim tesislerini gezdi ve 36 tane merinos cinsi organik toklu kuzuların beslendiği alanda incelemelerde bulundular. Okul müdürü Prof. Dr. Yılmaz Şayan, davetlilere çalışmalar hakkında bilgiler verdi. Şayan, “1980’li yıllara kadar içinde kalıntı olan yemlerle beslenen hayvanlardan insanlara geçen bazı hastalıklar sıkıntı yaşatıyordu. Daha sonra hastalıkların antibiyotik takviyesi yapılan yemlerle hayvanlardan insanlara geçmesi ile insanların bağışıklık sistemi olumsuz anlamda etkilenmeye başladı. İlerleyen yıllarda çevre koruma bilinci gelişti. Dünya ülkelerinde hayvan refahı önem kazandı. İnsanların sağlık sorunlarını önlemek, çevreyi korumak adına Tarım Bakanlığımızın da büyük destek verdiği organik üretim programları gelişti. Bizim okulumuzda da organik üretim bölümü ile biz de tekniker yetiştirmeye başladık. Bu projelerin sürdürülebilir olması için de geçen sene başlatmış olduğumuz organik etlik projesi bitti. Görsel ve uygulama alanında çalışmalarımız okulumuzun tesislerinde devam edecek. Hedef kalıntısız et üretmek. Gerek beyaz ette ve gerekse kırmızı ette hayvanlarda kullandığımız yemler organik ve kalıntı yok. Çevreyi koruma adına doğal davranışlar için bir tavuğa 4,5 metre kare alan bırakıldı. Kuzularda bu alan 2,5 metre. Süt ineklerinde 500 kiloluk ineğe 4,5 metre, Boğaya da 30 metrelik doğal yaşam alanı bırakmak zorundayız. Hayvanları organik yemlerle besleyip hayvan refahı açısından dünyada hızla yayılan projeleri hızla yaparak geliştirmemiz gerekli.” dedi.
Bir işletme nasıl kurulacağı konusunda da bilgiler veren Şayan daha sonra şunları söyledi: “Önce Tarım Bakanlığı yetkilendirilmiş sertifikasyon kuruluşları ile bilgi alışverişinden sonra sizinle sözleşme imzalıyor. İşletme kurulduktan sonra üretimden satışa kadar tüm safhalar kontrolden geçmekte. Bu işin kanunu var artık. Belgeniz olmadan ben organik üretim yapıyorum diyemezsiniz.”
Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ahmet Güldal yaptığı konuşmada, “Geçen sene okulumuzda organik etlik piliç projesini uyguladık ve gayet başarılı bir çalışma oldu. Bunun devamı olan organik toklu kuzu üretim projesi Türkiye’de ilk defa İzmir’de başladı. Bu proje de Ödemiş’te gerçekleştirildi. Türkiye’de toplam 19 tane organik üretim sertifikasyon belgesi veren kuruluşun 9 tanesi de İzmir’de. İzmir ilklerin şehridir. Organik üretimle ilgili ilk eğitim çalışmaları İzmir’de başladı. En fazla organik üretim yapan çiftçi de İzmir’de. 2011 rakamlarıyla ifade edersek bu sayı 1507 çiftçimiz organik sertifikalı üretim yapmaktadır. Ödemiş’in adını geçen sene organik etlik piliç üretimi ile duyurduk. Bu toklu kuzu üretim projesi ile de Ödemiş daha fazla ilgi çekecek. Bakanlık olarak biz destek veriyoruz. Çalışmaları sürekli izliyoruz. Burada iyi bir dayanışma ve işbirliği ile bunun yapılabilirliğini gösterdik. Bu konuda bundan piliç ve toklu kuzu da bir çok talep gelecek.”
Yapılan konuşmaların ardından Seferihisar organik üretim tesislerinden getirilen ve keçi sütünden yapılmış organik dondurma da konuklara ikram edildi.
Kaynak: İHA

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Dikkat! Bu yollar 2 gün kapalı02 Ocak 2015 Cuma 14:37
 • Zabıta ceza değil ödül dağıttı26 Aralık 2014 Cuma 15:50
 • İzmir yeni yıla 'Özlem'le girecek26 Aralık 2014 Cuma 15:48
 • İstanbul'da taksici eylemi26 Aralık 2014 Cuma 10:39
 • İstanbul’da 12 saatlik su kesintisi24 Aralık 2014 Çarşamba 13:00
 • Sis bir çöktü bir daha kalkmak bilmedi08 Aralık 2014 Pazartesi 14:56
 • Trafik polisine ceza kesildi01 Aralık 2014 Pazartesi 10:27
 • İçme suyuna kanalizasyon atığı karıştı!27 Kasım 2014 Perşembe 11:03
 • AKP'li başkandan tarihi itiraf!26 Kasım 2014 Çarşamba 09:34
 • Çeşme’nin ölüm fermanı19 Kasım 2014 Çarşamba 08:22
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com