ODTÜ ayakta!

ODTÜ ayakta!
Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nde Erdoğan’ın protesto edilmesi ve Başbakan’ın sert sözleriyle başlayan “ODTÜ ayakta, AKP’ye karşı direniyor” kampanyası bugünkü büyük şenlikle sürüyor.
İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Eyüp Özveren öğrencilerden “Demokratik haklarınıza saygılıyız ama ODTÜ önemli bir dönemeçte, siz de bu özveriyi gösterin ve lütfen içeri girmeyin” dedi.
 
Öğrenciler bunun bütün üniversitelere saldırı olduğunu söyleyerek, “Üniversitelerin piyasalaştırılması sürecinden geçiyoruz meşalenin yakıldığı yer ODTÜ olabilir ama bu bütün üniversitelerin sorunudur” diyerek ODTÜ’ye girdiler. Dekan Özveren içeriye başka üniversitelerden öğrenci almamanın yönetimin bir kararı olmadığını kendilerinden sadece rica ettiklerini söyledi.

ENGELLEMEYE ÇALIŞTILAR
 
Hacettepe ve başka üniversitelerden gelen öğrencileri ODTÜ güvenlik görevlileri engellemeye çalıştı. ODTÜ’deki polis müdahalesine protesto amacıyla ODTÜ Devrim Stadyumu’nda gerçekleşecek mitinge katılmak üzere başka üniversitelerden öğrenciler ODTÜ kampüsüne geldi. ODTÜ’nün özel güvenlik görevlileri, dışarıdan katılan eylemcilerin girişini engellemek için okul girişinde barikat oluşturdu. Öğrenciler barikatı aşmak isteyince eylemcilerle güvenlik görevlileri arasında arbede yaşandı. Yaşanan gerilimin ardından Hacettepeliler kapıyı açtırarak, içeri girdi. Öğrenci ve akademisyenler, “ODTÜ ayakta, AKP’ye direniyor” pankartı arkasında yürüyüş yapıyor. “Tayyip elini ODTÜ’den çek”, “Gelenek sürüyor, ODTÜ yürüyor”, “Kurtuluş yok tek başına… Ya hep beraber, ya hiç birimiz” sloganları atılıyor.

“Gelenek sürüyor”, “ODTÜ yürüyor, Tayyip ODTÜ’den elini çek” sloganlarla süren yürüyüşe, sanatçılar da destek veriyor. Devrim Stadyumu’nda Sevinç Eratalay, Pınar Aydınlar, Nejat Yavaşoğulları, Redd üyesi Güneş Duru, Marsis, Grup Gündoğarken, Gülsen Tuncer ve Beyoğlu Kumpanya’nın katılımıyla bir konser gerçekleştirecek.

İŞGALCİLER HER ZAMAN KAYBEDER
 
ABD Büyükelçisi Komer’in arabasının yakılması eylemine katılan 68 hareketinin önemli isimlerinden olan Tuncay Çelen konuşma yapmak üzere kürsüye geldi.“Tayyip kendi ayağına kurşun sıktı. ODTÜ’ye hava basmaya geldi ne oldu?” diyen Çelen, “Buraya Komer’de geldi caka satmaya onu gönderdik, Hasan Tan da geldi ona dersini verdik. ODTÜ herkese dersini verir” dedi.
 
ODTÜ Araştırma Görevlisi Ercan Bölükbaşı ise yaptığı açıklamada, “ODTÜ’nün ayakta olduğunu göstermeye hoşgeldiniz. Erdoğan şovunu üniversitemizde yapabileceğini düşündü ama yanıldı. Erdoğan işgalciydi ve işgalciler her zaman kaybeder. Erdoğan ülkemizi ateşe atabileceğini sanıyordu, ‘ODTÜ varsa, biz varsak memleketi ateşe atamazsınız" dedi.

İTÜ REKTÖRLÜĞÜ ÖNÜNDE ARBEDE
 
İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Maslak Yerleşkesi'nde de ODTÜ'ye destek gösterisi düzenlendi.Yemekhane önünde toplanan öğrenci ve öğretim üyeleri, rektörlüğe doğru yürüyüşe geçti.
 
"Rektörler AKP'nin, biz ODTÜ'nün yanındayız" pankartı açan grup, Rektör Prof. Dr. Mehmet Karaca'ya tepki gösterdi.Rektörlük önünde öğretim üyeleri ve öğrenciler adına açıklamalar yapıldı. Ayrıca Rektör Karaca adına yazılmış temsili bir istifa dilekçesi okundu.
 
Bir grubun rektörlük binası içerisine girmeye çalışması üzerine arbede yaşandı. Güvenlik görevlileri, öğrencilerin binaya girmelerine izin vermedi.Arbedenin ardından öğrenciler arasında seçilen 3 kişi, Rektörlük Binası'na girerek Genel Sekreter'le bir görüşme yaptı.
 
Öğrenciler, rektörden ya ODTÜ yönetiminin kınanmasına yönelik açıklamayı geri almasını ya da istifa etmesini istedi. Gösterinin ardından öğretim görevlileri ve öğrenciler, olaysız bir şekilde dağıldı.(EAK)
 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com