ODTÜ için ülke genelinde direniş başlıyor

ODTÜ için ülke genelinde direniş başlıyor
Ankara’da yapılan yol çalışmaları nedeniyle katledilen ağaçlar için ODTÜ’lü öğrenciler ayaklanmıştı. Şimdi bu ayaklanma bütün ülkeyi saracak 3 ayrı yerde eylemler başlıyor.
Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin ODTÜ-100. Yıl -Çiğdem bölgesinde yapmaya çalıştığı otoyol projesine karşı başlayan direnişte bölgede oluşturulan direniş alanına polis bu sabah müdahale etti. Müdahale sonrasında tüm Türkiye tekrar ODTÜ'ye destek için ayağa kalkıyor.
 
Bugün İstanbul'da saat: 19:00'da Taksim'de, İzmir'de saat: 20:00'da Gündoğdu Meydanı'nda ve Ankara'da saat: 19:00'da 100.Yıl Migros önünde toplanılarak ODTÜ'deki polis müdahalesi protesto edilecek ve ODTÜ'ye destek verilecek.
 
ODTÜ direniş alanına sabah saat 07.00’da tomalar, akrepler, gözaltı araçları ve çevik kuvvet polislerinin yıkım ekipleriyle gelmesiyle birlikte çevrilmiş alanda yıkım çalışmaları başladı.
 
Direniş alanına girerek yıkıma engel olmak isteyen 14 kişi gözaltına alındı. Orada bulunan direnişçilerin karşı çıkmaya başlaması üzerine polis müdahalesi başladı. Direnişçiler kol kola girip zincir oluşturarak ve ağaçlara sarılarak ağaçların sökülmesine engel olmaya çalıştılar. Polis, direnişçilere biber gazı ve coplarla müdahale etti.
 
CHP milletvekilleri İlhan Cihaner, Hüseyin Aygün, Aylin Nazlıaka ve Mimarlar Odası'ndan Tezcan Karakuş Candan direnişçilere destek vermek amacıyla ODTÜ direniş alanına geldi. İş makinalarının önüne geçerek yıkım ve ağaçların sökülmesini engellemeye çalışan milletvekilleri ile görevliler arasında sık sık tartışmalar yaşandı.
 
ODTÜ’de yaşananların ardından Ankara ve İzmir’de eylem yapılacak. 100. Yıl İnsiyatifi bileşenleri saat 19:00'da 100. Yıl Migros'un önünde eylem ve basın açıklaması yapacak. İzmir’de ise saat 20.00'de Gündoğdu Meydanı'nda buluşulacak ve yaşananlar protesto edilecek.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com